خانه/روانشناسی زوج/اختلاف قد در ازدواج

اختلاف قد در ازدواج :

تمامی دختران و پسران مجرد قبل از ازدواج معیارها و ملاک هایی برای انتخاب همسر دارند . این معیارها می‌ تواند در رابطه با ویژگی‌ های ظاهری ، سن ، اخلاق ، خانواده ، مذهب ، اعتقادات و … باشد .

اختلاف قد در ازدواج جزو معیار های ظاهری به حساب می ‌آید . حالا این سوال برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید که آیا اختلاف قد فاکتوری مهم در انتخاب همسر می باشد یا خیر ؟ در اینجا باید گفت که نمی توان جواب عمده و واحد به این قبیل سوالات داد ، چرا که این معیار کاملا به سلیقه طرفین بستگی دارد .

بیشتر افراد بر این باورند که قد مرد می بایست یک سر و گردن از زن بلندتر باشد و هم قد بودن زن و مرد یا بلند بودن زن از مرد برایشان جا نیوفتاده است .

اگر در شرف ازدواج هستید معیار هایی بسیار مهم تر از اختلاف قد در ازدواج وجود دارد . با کمک مشاوره قبل از ازدواج به شناخت کامل همسر و .. بپردازید تا ازدواج موفق و خوبی داشته باشید.

عده ای دیگر نیز بر این باورند که هم قد بودن زن و مرد نه تنها موردی ندارد بلکه امری درست است . اینگونه افراد همسو با ضرب المثل کبوتر با کبوتر ، باز با باز ، معتعد هستند که زوجین باید با یک دیگر هم قد باشند .

اما باید بدانید که ویژگی های ظاهری از جمله اختلاف قد زن و شوهر فاکتوری است که از جانب جامعه مورد انتقاد قرار می گیرد . به عنوان مثال : افراد جامعه کشور ایران بر این باورند که قد مرد از زن خود بلند تر باشد و بلند بودن زن از مرد برایشان جا نیافتاده است .

آیا اختلاف قد معیار درستی برای ازدواج است ؟

و به طور کلی برخی از افراد اختلاف قد را معیاری مهم و اساسی برای انتخاب همسر خود می‌دانند و حتی برخی دیگر این فاکتور را جزو معیارهای اساسی انتخاب همسر نمی‌داند و فاکتورهایی همچون اخلاق برای شان حائز اهمیت می باشد .

تاثیر قد در ازدواج :

اختلاف قد هر چند برای طرفین اهمیت نداشته باشد و از فاکتورهای اصلی انتخاب همسر نباشد ، اما همچون سایر معیارها و ملاک ‌های انتخاب همسر تأثیرات زیادی بر زندگی زوجین دارد . به طور کلی می‌ توان گفت افراد قد بلند سریع تر می توانند ازدواج کنند و افراد کوتاه قد زمان بیشتری برای ازدواج نیاز دارد و عموماً دیرتر ازدواج می ‌کنند . در نتیجه تاثیر قد در ازدواج در کشور ما بسیار زیاد است.

تاثیر قد کوتاه مرد در ازدواج

محققان با بررسی هزاران زوج در زمینه تاثیر قد کوتاه مردان در ازدواج و زندگی مشترک مردان ، به این نتیجه دست یافته اند که ازدواج هایی که مرد از زن کوتاه‌ تر است ، نسبت به سایرین موفقیت آمیزتر بوده است و کم تر به طلاق منجر شده است . در این گونه ازدواج‌ ها زن معیارهای دیگری همچون اخلاق مرد را مد نظر داشته و معیار اختلاف قد را نادیده گرفته است و یا از اهمیت چندانی برخوردار نبوده است .

مردان کوتاه قد در زندگی خود بسیار تلاش می ‌کنند تا با درآمد خوب ، خوش اخلاقی و رفتار مناسب با همسر خود این کوتاهی قد را به گونه ای جبران کنند . این گونه مردان تمایل دارند با زنانی ازدواج کنند که درآمد کمتر ، سطح تحصیلات پایین تر و … داشته باشند تا به گونه کوچیکی اندام خود را جبران کنند .

در نهایت می‌ توان ازدواج ی که مرد از زن خود کوتاه تر است را زندگی پایدارتری نسبت به سایرین دانست .

قد کوتاه مرد در ازدواج

 

تاثیر قد بلند مرد در ازدواج

مردان قد بلند تمایل دارند با زنی ازدواج کنند که قد کوتاه تری نسبت به خود داشته باشند و علاقه ندارند که با زنی ازدواج کنند که هم قد آن ها و یا بلند تر از آن ها باشد . این گونه مردان سعی می ‌کنند جذابیت ظاهری خود را تقویت کنند و بیشتر تمایل دارند با زنانی ازدواج کنند که سطح اجتماعی یا تحصیلات و یا درآمد بهتری داشته باشند .

بهترین اختلاف قد برای ازدواج

از آنجایی که اختلاف قد و قد طرف مقابل امری کاملاً سلیقه ‌ای است ، اما طبق تحقیقات بهترین اختلاف قد برای ازدواج میتواند متفاوت باشد که در ادامه به آن پرداخته ایم .

قد ایده آل از دید زنان :

درصد بسیار بالایی از زنان اختلاف قد را ملاک و معیاری بسیار مهم در ازدواج می دانند و تمایل دارند که همسرشان حدود ۱۵ سانتی متر از خودشان بلند تر باشند . اینگونه زنان حدود قدی ۱۸۰ را برای مردان ایده آل و نرمال می دانند .

برخی از زنان اختلاف قدی حدود ۲۰ سانتی ‌متر را ایده آل می دانند .

همچنین درصد کمی از زنان ( حدود ۱۰٪ ) ، دوست دارند با فردی ازدواج کنند که هم قد خود باشد .

قد ایده آل از دید مردها :

به طور کلی مردها دوست دارند قد همسرشان کوتاه تر از خودشان باشند . مردان معمولا حدود قدی ۱۶۰ تا ۱۷۰ را برای زنان ایده آل می دانند .

ویژگی افراد قد بلند و قد کوتاه

محققان پس از تحقیقات فراوان به ویژگی ‌های یکسان از افراد کوتاه قد و بلند قد رسیده اند ، که در قسمت به شرح برخی از این ویژگی می پردازیم :

افراد کوتاه قد برای جبران قد خود معمولا تلاش بسیاری می کنند تا اخلاق خوبی داشته باشند در نتیجه این افراد خوش اخلاق تر و خوش برخورد تر از افراد بلند قد هستند .

افراد بلند قد معمولا اعتماد به نفس بالاتری دارند ، در نتیجه موقعیت های اجتماعی و شغلی بهتری دارند . در نتیجه افراد قد بلند معمول درآمد بالاتری دارند .

افراد کوتاه قد معمولا صبورتر از افراد قد بلند هستند و دیرتر عصبانی می شوند .

افراد بلند قد مسیر تنفسی و ریه های بزرگ تری نسبت به افراد کوتاه قد دارند . همین امر باعث می شود تا صدایی جذاب و تاثیرگذارتری نسبت به افراد کوتاه قد داشته باشند .

احتمال ابتلا به اختلالات روانی در افراد قد کوتاه به علت حسادت به افراد قد بلند و دلایل دیگر ، بیشتر است .

2021-11-28T17:13:35+03:30توسط |دسته‌ها: روانشناسی زوج|6 دیدگاه

6 دیدگاه

 1. Avatar
  حسین اکتبر 25, 2021 در 2:13 ب.ظ پاسخ

  سلام وقت بخیر، قد من ۱۷۳ هستش و میخوام با دختری ازدواج کنم که قدش ۱۵۵ هستش ، بنظرتون متناسب هم هستیم ؟ و آیا این دختر خانوم قدش کوتاهه؟

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی دسامبر 16, 2021 در 5:16 ب.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر
   مقاله بالا رو یک بار دیگه به دقت مطالعه بفرمایید
   جواب سوالتون رو میگیرید.
   موفق باشید

 2. Avatar
  آرمان دسامبر 28, 2021 در 5:13 ب.ظ پاسخ

  من قدم ۱۸۰ اما خانمم ۱۵۳ سانته ما الان سه ماهه عقدیم اما من سر قد هنوز درگیری ذهنی دارم و هر زمان کنارش وامیستم اذیت میشم با اینکه همه خصوصیاتش خداروشکر خوبه اما بخاطر این موضوع باهاش خوب رفتار نمیکنم

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی دسامبر 30, 2021 در 5:46 ب.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر
   لطفا از یک روانشناس برای راهنمایی کامل بهره بگیرید.

 3. Avatar
  پدرام ژانویه 8, 2022 در 5:54 ب.ظ پاسخ

  کاملا مشخصه که نویسنده یه خانوم قد کوتاهه😂

  • Avatar
   زینب فوریه 10, 2022 در 2:17 ب.ظ پاسخ

   ب خاطر قد ادم همسرشو سرزنش نمیکنه 😒😐

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم