خانه/روانشناسی زوج/اختلاف قد در ازدواج

اختلاف قد در ازدواج :

تمامی دختران و پسران مجرد قبل از ازدواج معیارها و ملاک هایی برای انتخاب همسر دارند . این معیارها می‌ تواند در رابطه با ویژگی‌ های ظاهری ، سن ، اخلاق ، خانواده ، مذهب ، اعتقادات و … باشد .

اختلاف قد در ازدواج جزو معیار های ظاهری به حساب می ‌آید . حالا این سوال برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید که آیا اختلاف قد فاکتوری مهم در انتخاب همسر می باشد یا خیر ؟ در اینجا باید گفت که نمی توان جواب عمده و واحد به این قبیل سوالات داد ، چرا که این معیار کاملا به سلیقه طرفین بستگی دارد .

بیشتر افراد بر این باورند که قد مرد می بایست یک سر و گردن از زن بلندتر باشد و هم قد بودن زن و مرد یا بلند بودن زن از مرد برایشان جا نیوفتاده است .

اگر در شرف ازدواج هستید معیار هایی بسیار مهم تر از اختلاف قد در ازدواج وجود دارد . با کمک مشاوره قبل از ازدواج به شناخت کامل همسر و .. بپردازید تا ازدواج موفق و خوبی داشته باشید.

عده ای دیگر نیز بر این باورند که هم قد بودن زن و مرد نه تنها موردی ندارد بلکه امری درست است . اینگونه افراد همسو با ضرب المثل کبوتر با کبوتر ، باز با باز ، معتعد هستند که زوجین باید با یک دیگر هم قد باشند .

اما باید بدانید که ویژگی های ظاهری از جمله اختلاف قد زن و شوهر فاکتوری است که از جانب جامعه مورد انتقاد قرار می گیرد . به عنوان مثال : افراد جامعه کشور ایران بر این باورند که قد مرد از زن خود بلند تر باشد و بلند بودن زن از مرد برایشان جا نیافتاده است .

آیا اختلاف قد معیار درستی برای ازدواج است ؟

و به طور کلی برخی از افراد اختلاف قد را معیاری مهم و اساسی برای انتخاب همسر خود می‌دانند و حتی برخی دیگر این فاکتور را جزو معیارهای اساسی انتخاب همسر نمی‌داند و فاکتورهایی همچون اخلاق برای شان حائز اهمیت می باشد .

تاثیر قد در ازدواج :

اختلاف قد هر چند برای طرفین اهمیت نداشته باشد و از فاکتورهای اصلی انتخاب همسر نباشد ، اما همچون سایر معیارها و ملاک ‌های انتخاب همسر تأثیرات زیادی بر زندگی زوجین دارد . به طور کلی می‌ توان گفت افراد قد بلند سریع تر می توانند ازدواج کنند و افراد کوتاه قد زمان بیشتری برای ازدواج نیاز دارد و عموماً دیرتر ازدواج می ‌کنند . در نتیجه تاثیر قد در ازدواج در کشور ما بسیار زیاد است.

تاثیر قد کوتاه مرد در ازدواج

محققان با بررسی هزاران زوج در زمینه تاثیر قد کوتاه مردان در ازدواج و زندگی مشترک مردان ، به این نتیجه دست یافته اند که ازدواج هایی که مرد از زن کوتاه‌ تر است ، نسبت به سایرین موفقیت آمیزتر بوده است و کم تر به طلاق منجر شده است . در این گونه ازدواج‌ ها زن معیارهای دیگری همچون اخلاق مرد را مد نظر داشته و معیار اختلاف قد را نادیده گرفته است و یا از اهمیت چندانی برخوردار نبوده است .

مردان کوتاه قد در زندگی خود بسیار تلاش می ‌کنند تا با درآمد خوب ، خوش اخلاقی و رفتار مناسب با همسر خود این کوتاهی قد را به گونه ای جبران کنند . این گونه مردان تمایل دارند با زنانی ازدواج کنند که درآمد کمتر ، سطح تحصیلات پایین تر و … داشته باشند تا به گونه کوچیکی اندام خود را جبران کنند .

در نهایت می‌ توان ازدواج ی که مرد از زن خود کوتاه تر است را زندگی پایدارتری نسبت به سایرین دانست .

قد کوتاه مرد در ازدواج

 

تاثیر قد بلند مرد در ازدواج

مردان قد بلند تمایل دارند با زنی ازدواج کنند که قد کوتاه تری نسبت به خود داشته باشند و علاقه ندارند که با زنی ازدواج کنند که هم قد آن ها و یا بلند تر از آن ها باشد . این گونه مردان سعی می ‌کنند جذابیت ظاهری خود را تقویت کنند و بیشتر تمایل دارند با زنانی ازدواج کنند که سطح اجتماعی یا تحصیلات و یا درآمد بهتری داشته باشند .

بهترین اختلاف قد برای ازدواج

از آنجایی که اختلاف قد و قد طرف مقابل امری کاملاً سلیقه ‌ای است ، اما طبق تحقیقات بهترین اختلاف قد برای ازدواج میتواند متفاوت باشد که در ادامه به آن پرداخته ایم .

قد ایده آل از دید زنان :

درصد بسیار بالایی از زنان اختلاف قد را ملاک و معیاری بسیار مهم در ازدواج می دانند و تمایل دارند که همسرشان حدود ۱۵ سانتی متر از خودشان بلند تر باشند . اینگونه زنان حدود قدی ۱۸۰ را برای مردان ایده آل و نرمال می دانند .

برخی از زنان اختلاف قدی حدود ۲۰ سانتی ‌متر را ایده آل می دانند .

همچنین درصد کمی از زنان ( حدود ۱۰٪ ) ، دوست دارند با فردی ازدواج کنند که هم قد خود باشد .

قد ایده آل از دید مردها :

به طور کلی مردها دوست دارند قد همسرشان کوتاه تر از خودشان باشند . مردان معمولا حدود قدی ۱۶۰ تا ۱۷۰ را برای زنان ایده آل می دانند .

ویژگی افراد قد بلند و قد کوتاه

محققان پس از تحقیقات فراوان به ویژگی ‌های یکسان از افراد کوتاه قد و بلند قد رسیده اند ، که در قسمت به شرح برخی از این ویژگی می پردازیم :

افراد کوتاه قد برای جبران قد خود معمولا تلاش بسیاری می کنند تا اخلاق خوبی داشته باشند در نتیجه این افراد خوش اخلاق تر و خوش برخورد تر از افراد بلند قد هستند .

افراد بلند قد معمولا اعتماد به نفس بالاتری دارند ، در نتیجه موقعیت های اجتماعی و شغلی بهتری دارند . در نتیجه افراد قد بلند معمول درآمد بالاتری دارند .

افراد کوتاه قد معمولا صبورتر از افراد قد بلند هستند و دیرتر عصبانی می شوند .

افراد بلند قد مسیر تنفسی و ریه های بزرگ تری نسبت به افراد کوتاه قد دارند . همین امر باعث می شود تا صدایی جذاب و تاثیرگذارتری نسبت به افراد کوتاه قد داشته باشند .

احتمال ابتلا به اختلالات روانی در افراد قد کوتاه به علت حسادت به افراد قد بلند و دلایل دیگر ، بیشتر است .

2021-11-28T17:13:35+03:30توسط |دسته‌ها: روانشناسی زوج|12 دیدگاه

12 دیدگاه

 1. Avatar
  حسین اکتبر 25, 2021 در 2:13 ب.ظ پاسخ

  سلام وقت بخیر، قد من ۱۷۳ هستش و میخوام با دختری ازدواج کنم که قدش ۱۵۵ هستش ، بنظرتون متناسب هم هستیم ؟ و آیا این دختر خانوم قدش کوتاهه؟

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی دسامبر 16, 2021 در 5:16 ب.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر
   مقاله بالا رو یک بار دیگه به دقت مطالعه بفرمایید
   جواب سوالتون رو میگیرید.
   موفق باشید

 2. Avatar
  آرمان دسامبر 28, 2021 در 5:13 ب.ظ پاسخ

  من قدم ۱۸۰ اما خانمم ۱۵۳ سانته ما الان سه ماهه عقدیم اما من سر قد هنوز درگیری ذهنی دارم و هر زمان کنارش وامیستم اذیت میشم با اینکه همه خصوصیاتش خداروشکر خوبه اما بخاطر این موضوع باهاش خوب رفتار نمیکنم

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی دسامبر 30, 2021 در 5:46 ب.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر
   لطفا از یک روانشناس برای راهنمایی کامل بهره بگیرید.

  • Avatar
   غزل می 12, 2022 در 12:53 ب.ظ پاسخ

   خب خاک تو سرت بکنن.
   قبل عقد به اینا فکر نکردی؟

   • Avatar
    مشکان؛ سپتامبر 6, 2022 در 3:27 ب.ظ پاسخ

    😂👌🏻

 3. Avatar
  پدرام ژانویه 8, 2022 در 5:54 ب.ظ پاسخ

  کاملا مشخصه که نویسنده یه خانوم قد کوتاهه😂

  • Avatar
   زینب فوریه 10, 2022 در 2:17 ب.ظ پاسخ

   ب خاطر قد ادم همسرشو سرزنش نمیکنه 😒😐

 4. Avatar
  Game over می 13, 2022 در 7:58 ب.ظ پاسخ

  من تجربه بدی دارم . بیست سال پیش که تازه وارد جوانی می شدم یا تازه پشت لبمون سبز شده بود با دوستم رفتیم جشن یکی از بستگان اونجا مادر و دختر مورد نظر ما رو از نظر تیپ و قیافه برانداز کردندو هر دو دوستمو که قد بلندی داشت تایید کردند اگر چه چند ماه بعد پسره عاشق یه دختر دیگه شد و به این دختر جوان نه داد و مادر دختره هم بعدها ابراز پشیمونی کرد ولی من با اینکه دلم می خواست به خاطر اون موضوع هرگز سراغشون نرفتم .

 5. Avatar
  یحیی ژوئن 8, 2022 در 12:14 ب.ظ پاسخ

  ازدواج برای مدت کوتاهی نیست بهتر است تمام موارد را درنظر گرفته تا بعدها با مشکل مواجه نشوندجوانی که با خانمی ازدواج میکند اختلاف سنی آنان 20سال یا بیشتر باشد صد درصد با مواجه بود میآورد باعث جدایی خواهد شد

 6. Avatar
  نیلوفر جولای 8, 2022 در 5:19 ق.ظ پاسخ

  من شوهرم ۵ سانت ازم کوتاه ترهه …با این که بهم میگه مشکلییی نداره بازم…تو دلم میگم …میخواد نالاحت نشم…من دلم میخواست هم قد باشیم

 7. Avatar
  سالار سپتامبر 8, 2022 در 6:10 ق.ظ پاسخ

  من قدم190وقد همسرم 147خیلی هم دوستش دارم

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم