خانه/روانشناسی زوج/اختلاف قد در ازدواج

اختلاف قد در ازدواج :

تمامی دختران و پسران مجرد قبل از ازدواج معیارها و ملاک هایی برای انتخاب همسر دارند . این معیارها می‌ تواند در رابطه با ویژگی‌ های ظاهری ، سن ، اخلاق ، خانواده ، مذهب ، اعتقادات و … باشد .

اختلاف قد در ازدواج جزو معیار های ظاهری به حساب می ‌آید . حالا این سوال برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید که آیا اختلاف قد فاکتوری مهم در انتخاب همسر می باشد یا خیر ؟ در اینجا باید گفت که نمی توان جواب عمده و واحد به این قبیل سوالات داد ، چرا که این معیار کاملا به سلیقه طرفین بستگی دارد .

بیشتر افراد بر این باورند که قد مرد می بایست یک سر و گردن از زن بلندتر باشد و هم قد بودن زن و مرد یا بلند بودن زن از مرد برایشان جا نیوفتاده است .

اگر در شرف ازدواج هستید معیار هایی بسیار مهم تر از اختلاف قد در ازدواج وجود دارد . با کمک مشاوره قبل از ازدواج به شناخت کامل همسر و .. بپردازید تا ازدواج موفق و خوبی داشته باشید.

عده ای دیگر نیز بر این باورند که هم قد بودن زن و مرد نه تنها موردی ندارد بلکه امری درست است . اینگونه افراد همسو با ضرب المثل کبوتر با کبوتر ، باز با باز ، معتعد هستند که زوجین باید با یک دیگر هم قد باشند .

اما باید بدانید که ویژگی های ظاهری از جمله اختلاف قد زن و شوهر فاکتوری است که از جانب جامعه مورد انتقاد قرار می گیرد . به عنوان مثال : افراد جامعه کشور ایران بر این باورند که قد مرد از زن خود بلند تر باشد و بلند بودن زن از مرد برایشان جا نیافتاده است .

آیا اختلاف قد معیار درستی برای ازدواج است ؟

و به طور کلی برخی از افراد اختلاف قد را معیاری مهم و اساسی برای انتخاب همسر خود می‌دانند و حتی برخی دیگر این فاکتور را جزو معیارهای اساسی انتخاب همسر نمی‌داند و فاکتورهایی همچون اخلاق برای شان حائز اهمیت می باشد .

تاثیر قد در ازدواج :

اختلاف قد هر چند برای طرفین اهمیت نداشته باشد و از فاکتورهای اصلی انتخاب همسر نباشد ، اما همچون سایر معیارها و ملاک ‌های انتخاب همسر تأثیرات زیادی بر زندگی زوجین دارد . به طور کلی می‌ توان گفت افراد قد بلند سریع تر می توانند ازدواج کنند و افراد کوتاه قد زمان بیشتری برای ازدواج نیاز دارد و عموماً دیرتر ازدواج می ‌کنند . در نتیجه تاثیر قد در ازدواج در کشور ما بسیار زیاد است.

تاثیر قد کوتاه مرد در ازدواج

محققان با بررسی هزاران زوج در زمینه تاثیر قد کوتاه مردان در ازدواج و زندگی مشترک مردان ، به این نتیجه دست یافته اند که ازدواج هایی که مرد از زن کوتاه‌ تر است ، نسبت به سایرین موفقیت آمیزتر بوده است و کم تر به طلاق زوجین منجر شده است . در این گونه ازدواج‌ ها زن معیارهای دیگری همچون اخلاق مرد را مد نظر داشته و معیار اختلاف قد را نادیده گرفته است و یا از اهمیت چندانی برخوردار نبوده است .

مردان کوتاه قد در زندگی خود بسیار تلاش می ‌کنند تا با درآمد خوب ، خوش اخلاقی و رفتار مناسب با همسر خود این کوتاهی قد را به گونه ای جبران کنند . این گونه مردان تمایل دارند با زنانی ازدواج کنند که درآمد کمتر ، سطح تحصیلات پایین تر و … داشته باشند تا به گونه کوچیکی اندام خود را جبران کنند .

در نهایت می‌ توان ازدواج ی که مرد از زن خود کوتاه تر است را زندگی پایدارتری نسبت به سایرین دانست .

قد کوتاه مرد در ازدواج

تاثیر قد بلند مرد در ازدواج

مردان قد بلند تمایل دارند با زنی ازدواج کنند که قد کوتاه تری نسبت به خود داشته باشند و علاقه ندارند که با زنی ازدواج کنند که هم قد آن ها و یا بلند تر از آن ها باشد . این گونه مردان سعی می ‌کنند جذابیت ظاهری خود را تقویت کنند و بیشتر تمایل دارند با زنانی ازدواج کنند که سطح اجتماعی یا تحصیلات و یا درآمد بهتری داشته باشند .

بهترین اختلاف قد برای ازدواج

از آنجایی که اختلاف قد و قد طرف مقابل امری کاملاً سلیقه ‌ای است ، اما طبق تحقیقات بهترین اختلاف قد برای ازدواج میتواند متفاوت باشد که در ادامه به آن پرداخته ایم .

قد ایده آل از دید زنان :

درصد بسیار بالایی از زنان اختلاف قد را ملاک و معیاری بسیار مهم در ازدواج می دانند و تمایل دارند که همسرشان حدود ۱۵ سانتی متر از خودشان بلند تر باشند . اینگونه زنان حدود قدی ۱۸۰ را برای مردان ایده آل و نرمال می دانند .

برخی از زنان اختلاف قدی حدود ۲۰ سانتی ‌متر را ایده آل می دانند .

همچنین درصد کمی از زنان ( حدود ۱۰٪ ) ، دوست دارند با فردی ازدواج کنند که هم قد خود باشد .

قد ایده آل از دید مردها :

به طور کلی مردها دوست دارند قد همسرشان کوتاه تر از خودشان باشند . مردان معمولا حدود قدی ۱۶۰ تا ۱۷۰ را برای زنان ایده آل می دانند .

ویژگی افراد قد بلند و قد کوتاه

محققان پس از تحقیقات فراوان به ویژگی ‌های یکسان از افراد کوتاه قد و بلند قد رسیده اند ، که در قسمت به شرح برخی از این ویژگی می پردازیم :

افراد کوتاه قد برای جبران قد خود معمولا تلاش بسیاری می کنند تا اخلاق خوبی داشته باشند در نتیجه این افراد خوش اخلاق تر و خوش برخورد تر از افراد بلند قد هستند .

افراد بلند قد معمولا اعتماد به نفس بالاتری دارند ، در نتیجه موقعیت های اجتماعی و شغلی بهتری دارند . در نتیجه افراد قد بلند معمول درآمد بالاتری دارند .

افراد کوتاه قد معمولا صبورتر از افراد قد بلند هستند و دیرتر عصبانی می شوند .

افراد بلند قد مسیر تنفسی و ریه های بزرگ تری نسبت به افراد کوتاه قد دارند . همین امر باعث می شود تا صدایی جذاب و تاثیرگذارتری نسبت به افراد کوتاه قد داشته باشند .

احتمال ابتلا به اختلالات روانی در افراد قد کوتاه به علت حسادت به افراد قد بلند و دلایل دیگر ، بیشتر است که در این صورت باید به یک روانشناس خوب مراجعه کرد

2022-12-13T14:19:01+03:30توسط |دسته‌ها: روانشناسی زوج|37 دیدگاه

37 دیدگاه

 1. Avatar
  حسین اکتبر 25, 2021 در 2:13 ب.ظ پاسخ

  سلام وقت بخیر، قد من ۱۷۳ هستش و میخوام با دختری ازدواج کنم که قدش ۱۵۵ هستش ، بنظرتون متناسب هم هستیم ؟ و آیا این دختر خانوم قدش کوتاهه؟

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی دسامبر 16, 2021 در 5:16 ب.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر
   مقاله بالا رو یک بار دیگه به دقت مطالعه بفرمایید
   جواب سوالتون رو میگیرید.
   موفق باشید

  • Avatar
   رضا آوریل 11, 2023 در 10:29 ب.ظ پاسخ

   ۱۷۷ سانت اخه مرتیکه تو الان حس میکنی خیلی بلندی ازگل

 2. Avatar
  جواد دسامبر 25, 2021 در 12:58 ق.ظ پاسخ

  منم سوال این آقا رو دارم با خانومی اشنا شدم که قدشون ۱۵۵ ولی قد من ۱۷۷ است چه کنم؟ دوستش دارم اما قدش تو ذوقم می زنه چکار کنم راهنمایی

 3. Avatar
  آرمان دسامبر 28, 2021 در 5:13 ب.ظ پاسخ

  من قدم ۱۸۰ اما خانمم ۱۵۳ سانته ما الان سه ماهه عقدیم اما من سر قد هنوز درگیری ذهنی دارم و هر زمان کنارش وامیستم اذیت میشم با اینکه همه خصوصیاتش خداروشکر خوبه اما بخاطر این موضوع باهاش خوب رفتار نمیکنم

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی دسامبر 30, 2021 در 5:46 ب.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر
   لطفا از یک روانشناس برای راهنمایی کامل بهره بگیرید.

   • Avatar
    نسترن فوریه 18, 2022 در 12:30 ب.ظ پاسخ

    من و پارتنرم هر دو ۱۶۰ قدمونه
    خیلی همو دوس داریم اما هر وقت به قدش فکر میکنم ذهنم درگیر میشه و میگم کاش حداقل ۱۰ سانتی بلند ت بود یک سالی میشه باهمیمم خودم تا حدودی کنار اومدم اما بازم پیششم دو دلم هم حرفه دیگران هم میترسم همچنان تا اخر عمر نتونم باهاش کنار بیام و از راه رفتن باهاش تو خیابون خجالت بکشم..

  • Avatar
   غزل می 12, 2022 در 12:53 ب.ظ پاسخ

   خب خاک تو سرت بکنن.
   قبل عقد به اینا فکر نکردی؟

   • Avatar
    مشکان؛ سپتامبر 6, 2022 در 3:27 ب.ظ پاسخ

    😂👌🏻

 4. Avatar
  پدرام ژانویه 8, 2022 در 5:54 ب.ظ پاسخ

  کاملا مشخصه که نویسنده یه خانوم قد کوتاهه😂

  • Avatar
   زینب فوریه 10, 2022 در 2:17 ب.ظ پاسخ

   ب خاطر قد ادم همسرشو سرزنش نمیکنه 😒😐

 5. Avatar
  مریم ش ژانویه 24, 2022 در 11:30 ب.ظ پاسخ

  من ۱۶۰ و اون آقا ۱۹۰
  حس میکنم خیلی تفاوت قدی داریم جوری ک خودم خجالت میکشم. ایا نرماله یا واقعا موردیه ک باید روش فکر کرد؟ خودش ک فلا داغه هیچ مشکلی نمیبینه 😂

 6. Avatar
  امیر آوریل 24, 2022 در 11:18 ق.ظ پاسخ

  سلام‌. من قد ۱۹۵ دارم وبا دختری اشنا شدم که ۱۵۳ قدش هست ایا متناسب هم هستیم ؟

 7. Avatar
  Game over می 13, 2022 در 7:58 ب.ظ پاسخ

  من تجربه بدی دارم . بیست سال پیش که تازه وارد جوانی می شدم یا تازه پشت لبمون سبز شده بود با دوستم رفتیم جشن یکی از بستگان اونجا مادر و دختر مورد نظر ما رو از نظر تیپ و قیافه برانداز کردندو هر دو دوستمو که قد بلندی داشت تایید کردند اگر چه چند ماه بعد پسره عاشق یه دختر دیگه شد و به این دختر جوان نه داد و مادر دختره هم بعدها ابراز پشیمونی کرد ولی من با اینکه دلم می خواست به خاطر اون موضوع هرگز سراغشون نرفتم .

 8. Avatar
  یحیی ژوئن 8, 2022 در 12:14 ب.ظ پاسخ

  ازدواج برای مدت کوتاهی نیست بهتر است تمام موارد را درنظر گرفته تا بعدها با مشکل مواجه نشوندجوانی که با خانمی ازدواج میکند اختلاف سنی آنان 20سال یا بیشتر باشد صد درصد با مواجه بود میآورد باعث جدایی خواهد شد

 9. Avatar
  نیلوفر جولای 8, 2022 در 5:19 ق.ظ پاسخ

  من شوهرم ۵ سانت ازم کوتاه ترهه …با این که بهم میگه مشکلییی نداره بازم…تو دلم میگم …میخواد نالاحت نشم…من دلم میخواست هم قد باشیم

 10. Avatar
  محی جولای 31, 2022 در 12:22 ق.ظ پاسخ

  با سلام ایا قد ۱۵۰ برای خانم و قد ۱۸۰ برای اقا باعث مشکلات میشود؟

 11. Avatar
  محی جولای 31, 2022 در 12:23 ق.ظ پاسخ

  با سلام ایا قد ۱۵۰ برای خانم و قد ۱۸۰ برای اقا مناسبه

 12. Avatar
  فاطمه آگوست 6, 2022 در 7:53 ب.ظ پاسخ

  من یک خانم هستم و از همسرم ۸ سانت بلندترم
  من ۱۷۲ هستم
  همسرم ۱۶۴
  خیلی همدیگرو دوست داریم ولی واقعا اختلاف قد برامون مشکل ساز شده در حدی که گاهی اوقات به جدایی فکر میکنم
  پس اصلا توصیه نمیکنم با مردی که از شما کوتاه قدتره ازدواج کنید
  این تجربه ۱۷ ساله زندگی مشترک منه

  • Avatar
   علی مارس 26, 2023 در 4:56 ق.ظ پاسخ

   واقعا برات متاسفم

 13. Avatar
  سالار سپتامبر 8, 2022 در 6:10 ق.ظ پاسخ

  من قدم190وقد همسرم 147خیلی هم دوستش دارم

  • Avatar
   دخترک ژانویه 15, 2023 در 11:03 ق.ظ پاسخ

   واقعا به مشکل برنخوردین من قدم ۱۵۲ هست ولی یه نفر هست خواستگارمه تو این مدت اشنایی هم من اونو دوست دارم هم اون منو ولی قدش ۱۹۲ هست تقریبا ۴۰ سانت اختلاف قد نمی‌دونم چی کار کنم اون همش می گه مهم نیست ولی می ترسم بعدا به مشکل بخوریم

 14. Avatar
  ** سپتامبر 22, 2022 در 11:42 ب.ظ پاسخ

  چقدر عالی که باوجود اختلاف قدی زیاد نسبت به این مسئله بی توجه هستید و زندگی خوب و خوشی رو در پیش گرفتید ..
  ما هم اختلاف قدمون تقریبا ٣٠ سانته هنوز به توافق نرسیدیم 😪😪

 15. Avatar
  زیبا نوامبر 16, 2022 در 7:53 ق.ظ پاسخ

  من یه خواستگار دارم اختلاف قدمون ۲۹ ساخته اون قدش ۱۸۰ هست نمی‌دونم چی کار کنم البته هنوز ندیدمش

 16. Avatar
  علی نوامبر 24, 2022 در 12:33 ق.ظ پاسخ

  من قدم ۱۷۰ سانته و پسرم و حس میکنم از دید هیچ دختری جذاب نیستم ، چه بسا که تو المان زندگی میکنم و میانگین قد پسرا حداقل ۱۸۰ هست ، و حتی پسرای المانی قد کوتاه هم که ۱۷۵ هستند از من بلندترن ، تازه اونا بلند و چشم ابی هم هستن. فکر میکنم هیچ دختری منو دوست نداره ، چون اگر بخواییم منطقی نگاه کنیم ، دخترای ایرانی که ترجیح میدن با یه ایرانی یا حتی المانی بلندتر وارد رابطه بشن . تازه دختر های المانی هم که معلومه هموطن بلندتر رو به من ترجیح میدن

  • Avatar
   مهدی ژانویه 7, 2023 در 1:12 ب.ظ پاسخ

   کسی ک بخاطر قد و ظاهر بیاد سمتت مطمئن باش وقتی یه نفر بهتر ببینه میره سمت اون…پس روو بقیه ی فاکتورهات تمرکز کن تا اعتماد به نفست برگرده با تلاش جایگاه اجتماعی بهتری برای خودت فراهم کن

   • Avatar
    آقای حسین زاده مارس 21, 2023 در 10:41 ق.ظ پاسخ

    تو بی نظیری

 17. Avatar
  حسام دسامبر 12, 2022 در 8:00 ب.ظ پاسخ

  سلام من ۱ ساله عقدم قدم ۱۸۵ و همسرم ۱۵۰ روز اول متوجه این نبودم ولی بعد عقد حس کردم ک اشتباه انتخاب کروم و تابحال حالم خوش نیس و روبه جدایی ام

 18. Avatar
  افشین دسامبر 24, 2022 در 5:28 ب.ظ پاسخ

  من هم قدم ۱۷۸ هستش و‌همسرم ۱۴۴ اوایل اشنایی وقتی دیدمش گفتم چقد قدش کوتاست ولی اخلاقش به دلم نشست و حتی این موضوع و‌باخانوادم مطرح‌کردم و اونها هم گفتن قد مهم نیست اخلاقش چطوره که نایید کردم و‌بعد از ۴ماه اشنایی ازدواج کردیم الن ۷ سال از ازدواجمون میگذره و یه دختر خوشگل داریم و اصلا کوتاهی قدش به چشمم نمیاد
  قدبلند قد کوتاه چاقی لاغری چیزی که به مرور زمان عادی میشه به اخلاق و‌روحیات هم توجه کنید من از انتخابم‌خیلی خوشحالم امیدوارم شماهم انتخاب درستی انجام بدین

 19. Avatar
  Sam دسامبر 24, 2022 در 9:04 ب.ظ پاسخ

  سلام من قدم ۱۸۸ هستش و دختری که باهاش دوستم قدش ۱۵۷ هستش . خیلی دختر خوبیه از لحاظ اخلاق و رفتار و همچنین از نظر طرز فکر هم خیلی به هم نزدیکیم .
  فقط تنها مسئله برای من همین قدشه که یکم اذیتم میکنه نمیدونم رابطه رو ادامه بدم یا نه …؟

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی ژانویه 23, 2023 در 9:02 ب.ظ پاسخ

   سلام
   وقت بخیر
   از یک مشاور و روان شناس کمک بگیرید

 20. Avatar
  سجاد ژانویه 11, 2023 در 11:31 ب.ظ پاسخ

  سلام من قدم ۱۶۰ هست بعد دختری که مد نظرمه هم از من قدش بلند تره هم سنش ولی خیلی بهش علاقه دارم چیکار کنم

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی ژانویه 23, 2023 در 8:43 ب.ظ پاسخ

   سلام
   لطفا از یک روانشناس و مشاور برای موضوع پیش از ازدواج کمک بگیرید

 21. Avatar
  یاس ژانویه 21, 2023 در 1:26 ق.ظ پاسخ

  من دخترم قدم ۱۷۳ یا ۱۷۲ هستم مثلا به اصطلاح نسبتا قد بلندم اما نتونستم یه مردی با معیارام پیدا کنم که فقط ۳ تا ۴ سانت از من بلندتر باشه نمیگم اصلا قدش ۱۸۰ باشه فقط ۴ سانت بلند تر باشه اونم به این دلیل که من نمیتونم کفش تخت بپوشم همیشه ۴ سانت لژ داره کفشم و از طرفی مادرم راضی نمیشه با یه ادم کوتاه تر ازدواج کنم تا حالا انقدر کیس های مختلف رو رد کردم واقعا تنهاشدم امروزم یکی دیکه رو رد کردم اصلا روحیه م خراب شده نمیدونم قدبلند بودن مزیت ه یا یه جور مشکل محسوب میشه برا یه دختر اینم بگم اکثرا مردای قد بلند بی احساس و خشک ن حداقل تا الان من این طوری دیدم …

  • Avatar
   علی مارس 26, 2023 در 5:01 ق.ظ پاسخ

   شما اگر فقط برای قد طرف مقابل رو رد کردی احمق ترین و بی لیاقت ترین شخصی هستی که کامنتش رو خوندم

 22. Avatar
  nika فوریه 3, 2023 در 1:18 ب.ظ پاسخ

  سلام من قدم ١٧٠ هست و خیلی دوست داشتم ۵ سانت کمتر باشم… اما الان میبینم همهطرفدار قد بلندن!!

 23. Avatar
  طاها آوریل 1, 2023 در 4:29 ق.ظ پاسخ

  چرا دارین اینجا میپرسین فلانی قدش فلانه من قدم فلانه میتونم باهاش ازدواج کنم یا ن؟ خو دوسش داری ازدواج کن دیگ به قد ربطش چیه 😐

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم