خانه/روانشناسی/تعریف انواع روانشناسی

انواع روان شناسی :

علم روانشناسی همچون سایر علوم شاخه ها و انواعی دارد . تا کنون حدود ۵۰ نوع از علم روانشناسی توسط انجمن روان شناسی آمریکا به ثبت رسیده است که در این قسمت به شرح آن ها می پردازیم .

برای مشاوره و رزرو نوبت دکتر شقایق درویشی با شماره 02188217088 تماس بگیرید.

تعریف انواع روانشناسی

ما سعی کردیم 8 نوع مطرح روانشناسی که بیشترین کاربرد را در جامعه کنونی دارد برای شما در این مقاله بیاوریم . در ادامه شما با تعریف روانشناسی بالینی ، روانشناسی رشد ، روانشناسی شخصیت ، روانشناسی مثبت گرا ، روانشناسی سلامت ، روانشناسی اجتماعی ، روانشناسی کودک و روانشناسی تربیتی به صورت مختصر آشنا می شوید

روانشناسی بالینی :

روان شناسی بالینی مهم ترین و محبوب ترین شاخه از علم روان شناسی می باشد . روانشناس بالینی با به کارگیری روش‌های علمی روان شناختی و با استفاده از تئوری های معتبر ، به بررسی و ارزیابی و در نتیجه تشخیص و درمان اختلالات هیجانی و رفتاری در بیماران می‌پردازد . اختلالات روانی شامل

 • افسردگی و اضطراب 
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • تعارض های زناشویی و خانوادگی
 • اختلال در رفتار های اجتماعی
 • مشکلات جنسی
 • اختلال در خوابیدن و خوردن

می شود که روانشناسی بالینی با استفاده از مراحل روان شناسی سعی در کنترل و درمان این‌گونه اختلالات را دارد. همچنین برای برخی از اختلالات و مشکلات نیاز به انجام تست هایی همجون تست افسردگی می باشد که روانشناس باید به درستی این تست را برگزار کند.

انواع روانشناسی

روانشناسی رشد :

از دیگر انواع روانشناسی می توان به روانشناسی رشد اشاره کرد . روان شناسی رشد به بررسی تغییرات و تحولات بدن انسان از زمانی که به صورت جنین در شکم مادر خود قرار دارد تا زمان مرگ فرد می ‌پردازد . اما تاکید این نوع روان شناسی بیشتر بر روی دوره کودکی و نوجوانی افراد می باشد . روان شناسی رشد علاوه بر تغییر و تحولات بدن انسان ، تحولات رخ داده بر روی شخصیت ، رفتارهای اجتماعی فرد وهمچنین تغییرات روح و روان فرد را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد . ارزیابی و بررسی این تحولات با به کار گیری رشته های زیست شناسی ، پزشکی ، جامعه شناسی ، تعلیم و تربیت و همچنین تغذیه ، صورت می گیرد . روانشناسی رشد سعی در مشخص کردن نیاز های فرد در سنین مختلف و همچنین کمک به بر طرف شدن این نیازها دارد ‌.

روانشناسی شخصیت :

شخصیت مفهوم بسیار پیچیده ای می باشد و تعاریف متعددی برای آن ارائه شده است . اما به صورت کلی شخصیت مجموعه ای از خصوصیات افراد می باشد که شامل احساسات فرد ، رفتارهای اجتماعی ، اعتقادات ، هوش ، تلاش و کوشش ، افکار و … می باشد .

روان شناسی شخصیت یکی از بزرگترین انواع روان شناسی ها می باشد که به بررسی و ارزیابی شخصیت افراد می پردازد و سعی بر پیدا کردن تفاوت های فردی و اختلالات شخصیتی مانند اختلال شخصیت نمایشی و اختلال شخصیت مرزی و.. را دارد . روان شناسی شخصیت ، با درک درست و دقیق شخصیت افراد می کوشد تا با ابعاد شخصیت ، جنبه های ارادی بیماران ، جنبه های هیجانی ، میزان سازگاری با محیط و احساسات و رفتارات در هنگام بروز مشکلات ، آشنا شود و می کوشد به بهترین شکل شخصیت فرد را توسعه دهد و از بروز مشکلات جلوگیری کند .

روانشناسی مثبت گرا :

با وجود دنیای پر از استرس ، نگرانی و مسئله های فکری ، شاخه‌ای از روانشناسی به عنوان روان شناسی مثبت گرا می‌ کوشد تا شادی ، خوش بینی ، سعادت و شجاعت را در افراد تقویت کند و همچنین به بهبود زندگی افراد کمک کند . روان شناسی مثبت گرا می کوشد تا از آسیب های روانی و ذهنی ناشی از زندگی های پر استرس و بی ثمر امروزه پیشگیری کند . این نوع از روانشناسی برای خانم‌های باردار نیز بسیار مفید است و می‌تواند در دوران بارداری به آنها در کاهش استرس بارداری کمک کند چراکه مثبت‌گرا بودن و دوری از استرس و اضطراب در این دوران بسیار اهمیت دارد.

روانشناسی سلامت :

یکی دیگر از انواع روانشناسی ، روانشناسی سلامت می باشد . این از نوع از روانشناسی عواملی که بر جسم انسان صدمه وارد می کنند را شناسایی می کند و از بروز مشکلات مرتبط با سلامتی جسم پیشگیری می‌ کند . سوء مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی از جمله رفتارهایی هستند که باعث آسیب رسیدن به سلامت انسان می‌شود . در واقع روان شناسی سلامت با مطالعه فرایند های روان شناختی می ‌کوشد تا عوامل فرهنگی و رفتارهای اجتماعی که به صورت کاملاً مستقیم بر سلامت جسم انسان تاثیر دارد را بیابد و از سلامت جسمی انسان مراقبت کند .

 

روانشناسی اجتماعی :

امروزه همه ی انسان ها با دنیای بیرون و سایر انسان‌ ها تعامل دارند . یکی از شاخه‌ های علم روانشناسی با عنوان روانشناسی اجتماعی ، می‌کوشد تا انسان ها بتوانند روابط صحیح و کارآمد با دیگران برقرار کنند و حضوری موثر در جامعه داشته باشند . روان شناسی اجتماعی با مطالعه علمی مشکلات و مسائل مربوط به رفتارهای اجتماعی ، می کوشد تا به شیوه صحیح تفکر ، احساس کردن و همچنین رفتارهای اجتماعی افراد جامعه مسلط شود تا بتواند به انسان ها در این حوزه کمک کند .

روانشناسی کودک :

تمامی والدین می بایستی کودک خود را به خوبی بشناسند و با نیاز های وی به خوبی آشنا باشند . برای این منظور یکی از شاخه های علم روان شناسی با نام روانشناسی کودک ، به کمک والدین می آید . روانشناس کودک با بررسی و ارزیابی تمامی رفتار های کودک چه خودآگاه و چه ناخودآگاه ، می کوشد تا نیاز ها ، احساسات و شخصیت کودک را به خوبی دریابد . همچنین روانشناسی کودک این امکان را به والدین می دهد تا استعداد ها و مهارت های کودک خود را به خوبی بشناسند و به پرورش و پیشرفت آن بپردازند .

روانشناسی کودک علت بروز رفتارهای ناهنجار و غیر طبیعی کودکان را می یابد و سعی میکند تا از پیشرفت این گونه بیماری ها جلوگیری کند و در صدد بهبود این آن ها می باشد .

روانشناسی تربیتی :

تعلیم و تربیت کودکان یکی از مسائل حائز اهمیت برای والدین و معلمین می باشد . یکی از شاخه های علم روانشناسی ، با عنوان روانشناسی تربیتی ، با تحقیق و پژوهش در مسائل مربوط به تعلیم و تربیت می کوشد تا به بهترین شکل کودکان را تربیت کند و برای حضور در جامعه آماده کند . روان شناس نوجوان می کوشد تا نوجوانان در هر مرحله از زندگی خود به بهترین شکل تربیت شوند . همچنین روانشناسی تربیت می کوشد تا مهارت ها و استعداد های کودکان را بیابد و اینگونه استعداد ها را ارتقا دهد .

کلام اخر

و در کلام اخر با دانستن ویژگی های یک روانشناس خوب می توانید بهترین روانشناس را برای خود انتخاب کرده و به بهترین شکل به درمان اختلالات روانی خود و یا مشکلات تربیتی و رفتاری کودکتان را درمان کنید.

2022-12-11T14:48:29+03:30توسط |دسته‌ها: روانشناسی|15 دیدگاه

15 دیدگاه

 1. Avatar
  نسرین حسنوند می 22, 2021 در 1:20 ق.ظ پاسخ

  سلام‌، بسیار عالی ، خیلی ساده مطلب رو بیان کردین 🌺

 2. Avatar
  نازنین جولای 26, 2021 در 7:37 ق.ظ پاسخ

  سلام ایا روانشناسی بالینی شاخه پزشکی است؟

  • Avatar
   Z.f آگوست 13, 2021 در 1:05 ب.ظ پاسخ

   بله

 3. Avatar
  نسرین آگوست 21, 2021 در 12:56 ق.ظ پاسخ

  سلام تشکر ااز مطلب مفیدتون

 4. Avatar
  فرزاد سپتامبر 27, 2021 در 7:50 ق.ظ پاسخ

  از شکل و سطح نوشته های در مورد انواع روانشناسی، تابلو بود که این ها رو یه زن نوشته!

  • Avatar
   مریم دسامبر 7, 2022 در 9:26 ب.ظ پاسخ

   سلام .خب زن بنویسه..مگه زن بنویسه چه اشکالی داره؟
   چه فرقی میکنه زن یا مرد؟
   مهم اینه که مطالب خوبی نوشته شده.
   درود بر همه زنان ایران ❤️❤️❤️

 5. Avatar
  Reihane اکتبر 2, 2021 در 2:37 ب.ظ پاسخ

  سلام حوزه روانشناسی چیست
  و چ جوری میشه ثبت نام کرد

 6. Avatar
  نسرین نوامبر 15, 2021 در 7:38 ب.ظ پاسخ

  با سلام تشکر از مطالب مفیدتون

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی نوامبر 27, 2021 در 12:08 ق.ظ پاسخ

   🙏

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی نوامبر 27, 2021 در 12:09 ق.ظ پاسخ

   🙏🙏

 7. دکتر شقایق درویشی
  دکتر شقایق درویشی نوامبر 27, 2021 در 12:08 ق.ظ پاسخ

  چشم
  حتما

 8. Avatar
  احسان حسینی فوریه 17, 2022 در 10:57 ب.ظ پاسخ

  دکتر درویشی بسیار عالی بود

 9. Avatar
  emadiewakilahmmad@gmail.com مارس 9, 2022 در 11:31 ب.ظ پاسخ

  سلام ما چیجوری بفھمیم کہ شخص تو چہ فکرہ

 10. Avatar
  Zkh آوریل 25, 2022 در 6:36 ب.ظ پاسخ

  ممنون بابت اطلاعات خوبی که به اشتراک گذاشتید🙏🌹🌱

 11. Avatar
  الهام راحمی اکتبر 3, 2022 در 3:29 ب.ظ پاسخ

  عالی بود
  ممنونم خانم دکتر

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم