بایسکشوال چیست؟

در گذشته بسیاری از مفاهیم برای افراد نامفهوم بود که این مورد به دلایل مختلفی هم مرتبط می‌شد. خوشبختانه در حال حاضر به دلیل منابع زیاد و رسانه اطلاعات مردم در خصوص موارد مختلف بسیار بیشتر شده است. یکی از مفاهیمی که امروزه زیاد به گوش می‌رسد بایسکشوال است که به معنای دو جنس گرایی است. احتمالاً شما که در حال مطالعه این مقاله هستید جز افرادی هستید که به سطح آگاهی خود اهمیت زیادی می‌دهید. برای اینکه اطلاعات بیشتری در خصوص بایسکشوال کسب کنید در ادامه با ما باشید که درباره علائم، مشهورترین افراد بایسکشوال، میزان درصد افراد بایسکشوال و … صحبت کنیم.

 به چه افرادی بایسکشوال گفته می‌شود؟

در سال 1824 که این کلمه وارد فرهنگ لغت شد به این معنا به کار می‌رفت که یک فرد دارای دو اندام جنسی زن و مرد باشد. اما با گذشت زمان مفهوم و معنی این کلمه بسیار تغیر یافت. به معنای واقعی بایسکشوال یک نوع تمایل جنسی است که در آن فرد به بیش از یک جنس تمایل دارد.

البته توجه داشته باشید که بایسکشوال تنها به تمایلات جنسی محدود نمی‌شود. طبق تحقیقات انجام شده افراد علاوه بر تمایل جنسی از نظر عاطفی هم به هر دو جنس مذکر و مؤنث تمایل دارند.

تفکر غلطی که در میان افراد رواج یافته است این است که گمان می‌کنند که بایسکشوال همان هم‌جنس‌گرایی است. در صورتی که به هیچ عنوان به این صورت نیست. بلکه در دوجنسگرایی، فرد هم به جنس خود و هم به جنس مخالف تمایل دارد. به طور مثال یک مرد علاوه بر هم جنس خود به جنس مخالف خود هم علاقه دارد.

دومین باوری که در میان مردم رواج یافته است و هیچ ریشه درستی ندارد در خصوص برابری بایسکشوال و دوجنسه بودن است. در نظر داشته باشید که این دو مفهوم کاملاً از یکدیگر مجزا هستند و نمی‌توان دوجنسه بودن را معادل بایسکشوال دانست.

علائم بایسکشوال (دوجنسگرایی) بودن چیست؟

تحقیقاتی که تابه‌حال انجام شده است علائم بایسکشوال بودن را به طور دقیق مشخص نکرده است. به بیانی دیگر نمی‌توان با راه حل‌هایی آسان بایسکشوال بودن یک فرد را مشخص کرد.

به صورت کلی تنها روشی که در حال حاضر وجود دارد تمایل هم‌زمان به دو جنس است. افرادی که بایسکشوال هستند نسبت به دیدن عکس‌های هم جنس و جنس مخالف خود به یک اندازه تمایل دارند.

افرادی که به تازگی با مفهوم بایسکشوال آشنا می‌شوند و قسمتی از مطالب مرتبط با آن را می‌خوانند این احساس را به دست می‌آورند که شاید خود هم جز افراد بایسکشوال باشند. به عبارتی دیگر اگر می‌خواهید بفهمید که بایسکشوال هستید در ادامه چند راهکار به شما ارائه می‌دهیم.

درباره تمایلات و احساسات خود بیشتر بدانید

 

یکی از تست‌هایی که می‌توان در زمینه بایسکشوال بودن از خود گرفت در خصوص میزان احساسات به هم جنس خود است. در قدم اول بسنجید که آیا احساستان نسبت به هم جنس خود به اندازه جنس مخالف است. برخی افراد بعد از سنجیدن احساسات خود متوجه می‌شوند که همان تمایلی را که به جنس مخالف دارند به دوست و رفیق هم جنس خود هم دارند. اگر دارای چنین شرایطی باشید به احتمال زیاد یکی از نشانه‌های بایسکشوال بودن را دارید.

نسبت به شخصیت‌های زن و مرد به یک اندازه تمایل دارید

برای اینکه متوجه تمایل خود به هر دو جنس شوید می‌توانید در شرایط مختلف خود را امتحان کنید. به طور مثال زمانی که فیلم می‌بیند احساسات خود را نسبت به هر دو جنس در فیلم بسنجید. اگر احساساتتان نسبت به قهرمان زن و مرد در فیلم به یک اندازه باشد و هم چنین احساسات جنسی و عاطفی یکسانی داشته باشید احتمال داشتن این ویژگی در شما وجود دارد.

چند در صد از افراد دو جنسگرا هستند؟

موردی که در خصوص افراد دوجنسگرا وجود دارد آن است که همه آنها از گرایش جنس خود اطلاع ندارند. از طرفی در بسیاری از کشورها اعلام گرایش‌هایی مانند دو جنس گرایی و هم‌جنس‌گرایی آزاد نیست. از این رو به صورت جامع و دقیق هیچ گونه سرشماری انجام نمی‌شود.

اما در کشور ایالات متحده امریکا که اعلام گرایش آزاد است طبق سرشاری انجام شده تعداد این افراد به 4.5 میلیون نفر می‌رسد.

البته طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی از تمایل خود به خوبی برخوردار نیستند. از این رو پیش بینی می‌شود که تعداد افراد بایسکشوال با افزایش آگاهی و مطالعات بیشتر، افزایش یابد.

تست تشخیص بایسکشوال

تست‌های روانشناسی زیادی در این زمینه صورت گرفته و حتی هنوز تحقیقات و پژوهش‌های مبتنی بر تشخیص بایسکشوال بودن ادامه دارد. به صورت کلی دو تست روان‌شناسی وجود دارد که نسبت به تست‌های دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است. یکی از این دو تست توسط مایکل استورمز طراحی شده است. این تست به صورت 15 سؤال طراحی شده که در تمامی آنها یک دقت و جزئیات خاصی وجود دارد. به یاد داشته باشید که برای انجام این تست و تشخیص گرایش جنسی خود می توانید به سایت idrlabs بروید و تست مرتبط را انجام دهید.

البته به جز تست مایکل استورمز تست The Ultimate Sexuality Test (For Both Genders) وجود دارد که می توان با کمک آن گرایش جنسی را مشخص کرد. سؤالات طراحی شده در این تست گرچه راحت و ساده به نظر می‌رسد اما کاملاً مفهومی و عمیق هستند.

آیا گرایش بایسکشوال دارای پرچم خاصی است؟

افراد بایسکشوال دارای یک پرچم خاص هستند که این پرچم از سه رنگ صورتی و ابی و ارغوانی تشکیل شده است. این پرچم توسط شخصی به نام مایکل پیچ در ماه می سال 1998 طراحی شد. هدف از طراحی این پرچم متحد کردن افراد بایسکشوال با یکدیگر است و هم چنین هدف دوم آن بود که تمامی مردم به رسمیت افراد بایسکشوال را بشناسند و برای آنها ارزش قائل باشند.

پرچم گرایش بایسکشوال

این پرچم به گونه‌ای طراحی شده است که این سه رنگ به مقدار مساوی در کنار هم قرار نگرفته است. رنگ صورتی که در بالاترین قسمت پرچم قرار گرفته به مقدار 40 درصد، رنگ ارغوانی که در وسط پرچم قرار گرفته است به میزان 20 درصد و در نهایت رنگ ابی که در پایین‌ترین قسمت پرچم قرار گرفته به مقدار 40 درصد است.

جالب است بدانید که طراحی این رنگ‌ها در کنار هم دارای دلیل خاصی است و هر کدام از رنگ‌ها دارای نماد خاصی هستند. رنگ صورتی که در قسمت بالای پرچم قرار گرفته نماد تمایل جنسی به هم نوع خود است. از طرفی رنگ ابی نماد تمایل جنسی به غیر هم جنس است. ترکیب رنگ ابی و صورتی، رنگ ارغوانی است که در وسط آنها قرار گرفته است.

آیا افراد بایسکشوال دارای مشکلات خاصی هستند؟

افرادی که بایسکشوال هستند برای اینکه این موضوع را به دیگران ثابت کنند با مشکلات زیادی برخورد می‌کنند. چرا که اثبات این قضیه چندان راحت نیست به خصوص از آنجایی که هیچ تست و آزمایش قاطعی وجود ندارد.

مشکل بزرگ دیگری که برای این افراد وجود دارد آن است که ازطرف افراد معمولی جامعه قابل پذیرش نیستند. چرا که مردم معتقدند که گرایش افراد بایسکشوال می‌تواند در لحظه تغییر کند. حتی افراد هم‌جنس‌گرا هم نسبت به این افراد پذیرش قطعی ندارند. به این دلیل که ممکن است تمایلات آنها از جنسی به جنس دیگر تغییر کند. به همین خاطر است که بسیار کمتر درک می‌شوند و در جامعه چندان مورد قبول واقع نمی‌شوند.

به همین دلیل افرادی هم که گرایش خود را تشخیص می‌دهند به دلیل اینکه از جامعه طرد نشوند همچنان تمایل خود را پنهان می‌کنند.

جایگاه دو جنس گرایی در دین اسلام کجا قرار دارد؟

تا به امروز دیدن اسلام برای افراد دو جنس گرا هیچ تصمیم خاصی نگرفته است. اما از آنجایی که دین اسلام هم‌جنس‌گرایی را نمی‌پذیرد و به آن جایگاهی نمی‌دهد به احتمال زیاد برای افراد دو جنس گرا هم همین جایگاه را در نظر می‌گیرد.

البته امید است که در آینده‌ای نه تنها دور این تمایلات جنسی هم در دین اسلام و هم چنین ادیان دیگر به خوبی شناخته شوند. اما در حال حاضر این افراد در دین اسلام هیچ گونه جایگاهی ندارند و حتی خیلی از افراد نسبت به این دسته از افراد آگاهی ندارند.

مشهورترین افراد بایسکشوال جهان

با گذشت زمان دو جنس گرایی در میان افراد جهان شناخته‌تر شد و مردم آگاهی بیشتری کسب کردند. از این رو برخی از افراد به تحقیقات پرداختند تا مشخص کنند آیا جز افراد بایسکشوال هستند یا خیر.

جالب است بدانید که تعداد بسیار زیادی از افراد مشهور و شناخته شده خود را در میان مردم به جرئت به عنوان بایسکشوال معرفی کردند. ناگفته نماند که این موضوع باعث شد تا افراد بایسکشوال دیگر نسبت به معرفی خود ترس کمتری داشته باشند و هم چنین جرات بیشتری را برای بیان این موضوع پیدا کنند. در ادامه به برخی از افراد مشهور بایسکشوال می‌پردازیم.

میشل رودریگز:

میشل جز بازیگرهای معروف آمریکایی است که در سال 2015 بایسکشوال بودن خود را به طور رسمی اعلام کرد. این فرد معتقد است که به جای کلنجار رفتن با این موضوع می‌بایست صادق باشد و حقیقت را بیان کند.

کریستن استوارت:

کریستن جز بازیگرهای معروف امریکا است که بایسکشوال بودن خود را در سال 2017 اعلام کرد. این فرد در مصاحبه خود گفته است که به هیچ عنوان با این موضوع مشکل نداشته و به راحتی با آن کنار آمده است.

درو بریمور:

درو بازیگر و کارگردانی است که جز افراد بایسکشوال است. این فرد معتقد است که این گرایش جنسی می‌بایست همانند یک مدل موی جدید یا لباس در جامعه شناخته و پذیرفته شود.

کینان لانسدیل:

کینان بازیگر و کارگردان استرالیایی است که بایسکشوال بودن خود را همانند دیگر افراد به طور رسمی اعلام کرد.

جاش هاچرسون:

جاش بازیگری 27 ساله است که دو جنس گرایی خود را همانند کینان به طور رسمی اعلام کرد.

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درباره تمایل جنسی بایسکشوال صحبت کنیم. همان طور که به آن پرداختیم افراد بایسکشوال هم به هم جنس خود و هم جنس مخالف تمایل دارند. برای این افراد هیچ گونه آزمایش و تست ارائه نشده است تا بتوانند از تمایل خود مطمئن شوند. البته تنها دو تست روان‌شناسی طراحی شده است که در مقاله به توضیح آنها پرداختیم. با منتقل کردن این اطلاعات در این مقاله آیا شما فکر می‌کنید جز افراد بایسکشوال هستید؟ چرا و چه علائمی را در خود می‌بینید؟

فراموش نکنید که این مطالب را با دوستان و اطرافیان خود به اشتراک بگذارید تا شما هم در افزایش آگاهی جامعه در این تمایل جنسی نقشی داشته باشید. فراموش نکنید که پرسش‌ها و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


سؤالات متداول

بایسکشوال به چه معنا است؟

بایسکشوالی به معنای دو جنس گرایی است. این افراد می‌توانند با هر دو جنس مؤنث و مذکر وارد رابطه عاطفی و جنسی شوند. به بیانی دیگر این افراد به جنس مذکر و مؤنث هر دو تمایل دارند و رابطه با آنها لذت می‌برند.

آیا برای تشخیص گرایش دو جنس گرایی می‌توان به پزشک مراجعه کرد؟

همان طور که گفته شد به صورت علمی برای این افراد هیچ‌گونه آزمایشی طراحی نشده است. از این رو مراجعه به روانشناس می‌تواند بی تأثیر باشد چرا که تنها راه‌های شناخت همان مواردی هستند که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم.

آیا پرچم بیسکشوال در جهان شناخته شده است؟

این پرچم از سال‌های بسیار پیش به عنوان پرچم دو جنس گرایی مشخص شد اما افراد کمی در جامعه نسبت به آن آگاهی دارند. خوشبختانه این پرچم به صورت رسمی در جهان شناخته شده و طراحی خاص و منحصر به فرد خود را دارد.

آیا می‌شود شخصی از گرایش خود اطلاع نداشته باشد؟

بله. افراد زیادی هستند که به دلیل عدم آگاهی با انواع گرایش‌های جنسی آشنا نیستند. طبق تحقیقات انجام شده با آگاهی رسانی بیشتر، هر سال تعداد این افراد بیشتر می‌شود و این خود یک نوع امیدواری است برای شناخت تمایلات جنسی در هر فرد.

11 دیدگاه

 1. Avatar
  حسام نوامبر 25, 2021 در 10:05 ب.ظ پاسخ

  نصف مردهای ایران بایسکشوهال هستند

  • Avatar
   حسین نوامبر 30, 2021 در 4:16 ب.ظ پاسخ

   این نظر شخصی شماست

 2. Avatar
  Mask دسامبر 8, 2021 در 8:10 ب.ظ پاسخ

  چقدر برای بیماران جنسی دسته بندی ها متفاوتی درست شده

  • Avatar
   Task آگوست 30, 2022 در 7:05 ب.ظ پاسخ

   ذهن شما هنوز در صدسال پیش گیر کرده است!

   • Avatar
    The son of persia نوامبر 13, 2022 در 1:40 ب.ظ پاسخ

    ذهن شماست که بدون هیچ منبع علمی ای در مورد یک قضیه صحبت میکنید !
    شما در 20 سال قبل مانده اید !
    وقتی که براندن زیشت میاد و در سال 2021 تازه در مورد علائم ژنتیکی در همجنسگرایان بر میخوره و در مقاله isi ای که در مجله نیچر ثبت شده میگه و همه اینا از حدسیات ماست ! اونم بعد از 20 سال از آزادی امثال شما اونم بر اساس فقط یافته های نیافته روانشناسی که یک علم سیستماتیک است و نه یک علم مستقل ! اما به صورت مستقل عمل کرده ! فکر میکنید که خیلی میدونید !😐

 3. Avatar
  مذکر ژانویه 30, 2023 در 11:04 ق.ظ پاسخ

  چظور میتوان یک فر بایسکشوال را شناخت و با او ارتباط برقرار کرد

 4. Avatar
  ناشناس فوریه 19, 2023 در 2:54 ق.ظ پاسخ

  دوجنس گرایان بیشتر شبیه ماشین دوگانه سوزه

 5. Avatar
  ی نفر آوریل 21, 2023 در 2:52 ق.ظ پاسخ

  من فهمیدم که بایسکشوالم
  و بقیه باید برای گرایش و عقاید دیگران احترام قائل بشن

 6. Avatar
  بایسکشوال ژوئن 15, 2023 در 10:00 ق.ظ پاسخ

  خوب وعالی بود درعصر امروز ،کامل ،مفیدواینکه روحساب وکتاب .ممنون از توضیح کامل ومختصر وجمع وجورتون. انشالاه که موفق باشید

 7. Avatar
  بایسکشوال ژوئن 15, 2023 در 10:02 ق.ظ پاسخ

  خوب وعالی بود درعصر امروز ،کامل ،مفیدواینکه روحساب وکتاب .ممنون از توضیح کامل ومختصر وجمع وجورتون. انشالاه که موفق باشید

 8. Avatar
  علی اکتبر 1, 2023 در 1:20 ق.ظ پاسخ

  منم از دوستم فاطی که تموم دختران آمریکا نوکرش هستند با مفهوم بایسکشوال آشنا شدم.

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم