//روانشناس خوب

روانشناس خوب

انتخاب یک روانشناس خوب ، در درمان بیماری های روانی ، مشکلات ، ناهنجاری ها و ناسازگاری ها بسیار حائز اهمیت است.  برای انتخاب یک روانشناس خوب باید به موارد زیر پرداخت :

چه زمانی می بایست به روانشناس مراجعه کنیم ؟

معیارهای انتخاب یک روانشناس خوب از نظر انجمن روانشناسی آمریکا چیست؟

معیارهای انتخاب یک روانشناس خوب از زاویه دید مراجعه کنندگان؟

روند درمان چگونه است ؟

روانشناس کیست ؟

روانشناسی علمی است که به مطالعه رفتار و افکار افراد می ‌پردازد و به فردی روانشناس می ‌گوییم که در شاخه ‌های مختلف روانشناسی تخصص دارد و مدارک و مجوز های لازم برای انجام این کار را دارد.

دکتر روانشناس خوب کیست ؟

ممکن است این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که دکتر روانشناس خوب کیست و کدام روانشناس برای شما مناسب است و می تواند به شما کمک کند ؟

امروز افراد زیادی به دنبال یک روانشناس هستند تا بتوانند به بهترین شکل مشکلات و دغدغه های زندگی خود را با وی در میان بگذارند . روانشناس خوب معیارهای بسیار زیادی دارد که از دو دیدگاه مراجعه کنندگان و انجمن آمریکا ویژگی ها و معیارهای مورد نیاز برای انتخاب روانشناس را بررسی می کنیم .

دکتر شقایق درویشی

معیارهای انتخاب دکتر روانشناس خوب از دید مراجعه کنندگان :

روانشناس باید قابل اعتماد و اطمینان باشد .

روانشناس مناسب فردی است رازدار که حریم خصوصی برای شما قائل است . تمامی حرف ‌هایی که می ‌شنود همچون راز می ‌داند . روانشناس باید احساس اطمینان را به شما القا  کند که قرار نیست شخص سومی از محتویات این مصاحبه و گفت و گو اطلاع پیدا کند و حرف های شما جایی درز پیدا کند .

باید با بیمار خود صادق باشد .

یکی از دیگر از ویزگی ها ، صادق بودن وی با شما می باشد .

روانشناس به پاکسازی روان و همدلی  بپردازد .

روانشناس خوب شما را درک می کند و در هنگام صحبت با شما در مواقع لزوم احساس همدلی و نگرانی خود را بروز می دهد . روانشناس باید به شما این حس را منتقل  ‌کند که می‌ توانید صحبت ها، افکار، عقاید و احساسات شما که مدام توسط دیگران سرکوب شده است را بیان کنید و ارتباط مناسبی با روانشناس خود برقرار کنید و در نهایت احساس خوشایندی داشته باشید .

روانشناس خوب شنونده فعال است .

روانشناس خوب فردی است که در زمان انجام مصاحبه و صحبت با شما ، شما را در اولویت قرار می‌دهد تا به راحتی صحبت کنید و فضای کافی برای صحبت به شما می دهد . روانشناس باید بیشتر گوش ‌دهد و کمتر صحبت ‌کند و شنونده ای فعال می ‌باشد . شنونده ی فعال بودن بدین معناست که به صحبت های شما واکنش و فیدبک هایی داشته باشد و حرف های شما را با جان و دل گوش می دهد .

بهتر است نقاط مشترک با بیمار داشته باشد .

روانشناس خوب از جلسات اول با شما نقاط مشترک و احساس تفاهم دارد و شما به او اعتماد می‌کنید و یک نوع صمیمیت بین خود و وی احساس می کنید . وجود این تفاهم باعث می‌ شود راحت تر صحبت کنید و در نهایت تشخیص و درمان بیماری شما به بهترین شکل پیش رود .

روانشناس باید امید دهنده باشد .

روانشناس و همیشه بهتر شدن وضعیت شما امیدوار است . وی این حس امیدواری که قرار است شرایط بهتر شود را به صورت کلامی و غیر کلامی به شما القا می کند . روانشناس این کار را با لبخند زدن به شما ، تکان دادن سر به نشانه تایید صحبت‌ها و … انجام می ‌دهد .

روانشناس خوب با زبان بدن آشنایی دارد .

روانشناس خوب زمانی که با شما در حال صحبت کردن است ، رفتارها و حرکات شما را زیر نظر دارد و از آنجایی که با نشانه های زبان بدن آشنایی کافی دارد ، با بررسی حالات رفتاری ، شما را بهتر می‌ شناسد . همین امر باعث می‌ شود که روند تشخیص و درمان بیماری شما هرچه سریعتر اتفاق بیفتد .

روانشناس برای شما ارزش خاصی  قائل است .

بسیاری از افراد که به روانشناس برای حل مشکلات ، ناهنجاری ها و اختلالات خود مراجعه می ‌کنند ، مدام در جامعه مورد قضاوت های بی رحمانه قرار گرفته‌ اند.

روانشناس خوب فردی است که برای شما ارزش و احترام خاصی قائل است و شان شما را رعایت می‌کند و می‌ کوشد به بهترین شکل با احترام کامل صحبت های شما را گوش می دهد و شما را درک می کند و در حل مشکلات به شما یاری می رساند . همچنین روانشناس خوب هرگز شما را قضاوت نمی کند .

روانشناس  گفته های شما را ثبت می کند .

روانشناس خوب تمام صحبت ها ، گفته ها ، افکار ، عقاید و احساسات شما را به صورت یادداشت هایی در پرونده ثبت می‌ کند و به جزئیات آن تسلط دارد تا در جلسات آتی بتواند از نوشته‌ ها برای نتیجه‌ گیری ، تشخیص و درمان شما کمک بگیرد .

روانشناس خوب قدرت حل مسائل را دارد .

روانشناس خوب قدرت ، دانش و توانایی لازم برای حل انواع مشکلات شما را دارد و این حس را به شما القا می‌ کند که می تواند انتظارات و مشکلات شما را به بهترین شکل حل کند و نیازهای شما را برطرف کند .

باید مسئولیت پذیر باشد .

مسئولیت پذیری یکی از خصوصیات بارز یک روانشناس خوب است که بدین معناست که روانشناس بتواند یک رابطه به شکل صحیح با شما شروع کند و شام بتوانید به راحتی مسائل را با وی در میان بگذارید .

روانشناس خوب مسائل قانونی و اخلاقی را رعایت می ‌کند .

روانشناس خوب در حین برگزاری جلسات مصاحبه و مشاوره درمانی می ‌بایست مسائل قانونی و اخلاقی را رعایت کند و از یک نظام ارزشی و هنجاری مشخص در طی جلسات پیروی کند .

باید فضا را برای شما آماده  کند تا به راحتی صحبت کنید .

روانشناس خوب موقعیت و فضا را طوری آماده می ‌کند که فرصت بیان مطالب و مشکلات توسط شما وجود داشته باشد و بتوانید به راحتی و آزادانه با روانشناس خود ارتباط برقرار کنید . برای آماده کردن این موقعیت روانشناس می بایست نکات زیر را رعایت کند :

 1.  بیشتر گوش می‌ دهد و کمتر حرف میزند .
 2.  سوالات را واضح مطرح می ‌کند تا باعث گیجی و سردرگمی و اشتباه نشود .
 3.  شما را در پاسخ دادن راهنمایی نمی‌ کند که شما فقط برای جلب رضایت وی پاسخ صحیح و درست را بدهید .
 4. روانشناس خوب خوش برخورد است و روی خوش از خود نشان می دهد .
 5.  از پیام های کلامی و غیرکلامی که خسته کننده و ملال آور هستند می بایست پرهیز کند .
 6.  لحن کلامش مناسب و سرشار از برخوردهای مثبت است .
 7.  از پرسیدن یکسری سوالات و روند پرسش در اتاق خودداری می‌ کند . به عنوان مثال از پرسیدن سوال های بلند و طولانی خودداری می‌ کند . همچنین چند سوال را با هم دیگر نمی پرسد .
 8.  از لغات تخصصی در سوالات خود استفاده نمی‌ کند .
 9.  از پرسیدن سوالاتی که به جواب شما جهت می‌ دهد و راهنمایی کننده است خودداری می‌کند و محرزانه سوال نمی پرسد .

معیارهای روانشناس خوب از دید انجمن روانشناسی آمریکا :

انجمن روانشناسی آمریکا برای اعضای خود یک نظام نامه اخلاقی و حرفه‌ا ی را تعیین کرده است که شامل اصول عمومی و معیارهای اخلاقی می باشد .

معیارهای عمومی این نظام ‌نامه شامل موارد زیر می شود :

۱- صلاحیت :

روانشناس خوب می بایست معیارهای عالی صلاحیت را در کار خود رعایت کند . همچنین روانشناس می بایست از فنون و خدماتی استفاده کند که در آن ها آموزش دیده است و تخصص دارد .

۲- درستی و صداقت :

روانشناس  درستی و صادق را سر لوحه کار خود قرار می دهد و به دیگران احترام بگذارد . همچنین روانشناس می بایست مدام معلومات خود را ارتقا دهد و به تدریس مطالبی که در آنها تخصص دارد بپردازد .

۳- اصل مسئولیت پذیری علمی و حرفه ای :

روانشناس می بایست رفتارهای خود را با معیارهای علمی و حرفه ای مطابقت دهد و فردی مسولیت پذیر باشد . روانشناس خوب می بایست از روش های متفاوت ، برای رفع نیازهای افراد ، از اقشار مختلف استفاده کند .

۴- احترام به حقوق و شان مردم :

روانشناس خوب به ارزشمندی و شأن انسان ها احترام می گذارد و حقوق انسان ها را محترم می شمارد . روانشناس می بایست برای تمامی بیماران حریم خصوصی داشته باشد . همچنین روانشاس باید رازدار باشد و استقلال رای برای افراد قائل باشد . در کل روانشناس باید به گونه ای وظایف حقوقی خود را انجام دهد که با حقوق مراجعه کنندگان هماهنگی و مطابقت داشته باشد .

۵- توجه به تفاوت های انسان ها :

روانشناس فردی است که مراقب تمامی تفاوت‌های فرهنگی ، فردی و حتی نقش افراد در جامعه می باشد .

از این تفاوت ها می توان به سن ، جنسیت ، قوم و نژاد ، دین ، ملیت ، انواع معلولیت ، زبان گفتار ، گرایش های جنسی و موقعیت های اقتصادی و اجتماعی افراد اشاره کرد .

۶- توجه به رفاه دیگران :

روانشناس فردی است که در همه شرایط خواهان رفاه افرادی هستند که با آن ها مدام در حال تعاملات حرفه‌ای هستند . روانشناس خوب می‌ بایست حقوق و رفاه بیمار خود را در اقدامات حرفه ای خود در نظر بگیرد .

۷- مسئولیت پذیری اجتماعی :

روانشناس خوب می بایست دانش و تخصص خود را در زمینه کاری خود ارتقا دهد . همچنین باید مسئولیت حرفه ای خود را در جامعه و اجتماعات بالا ببرند .

معیارهای اخلاقی این نظام نامه به صورت زیر می باشد :

 • معیارهای کلی ارزیابی
 • روابط شغلی
 • ارزیابی
 • حفاظت از حریم خصوصی
 • تحقیق و انتشارات
 • انواع فعالیت های قانونی
 • راز دار بودن
 • امور عمومی
 • سنجش و مداخله
 • رفع معضلات اخلاقی
 • تدریس و آموزش
 • ایجاد روابط درمان بخش

به عنوان مثال :

 • آزار نرساندن به بیماران از نظر جنسی
 • داشتن دستمزد مشخص
 • درمیان گذاشتن نتایج ارزیابی و سنجش با بیمار
 • انجام تبلیغات مجازی
 • عدم برقرای رابطه جنسی با بیماران
 • عدم برقراری رابطه جنسی با بیماران سابق
 • داشتن ترفند هایی برای رازداری
 • عدم فریب کاری
 • رعایت ضوابط اخلاقی و قانونی در حین درمان
 • رعایت ضوابط اخلاقی و قانونی در انجام تحقیقات

انتخاب بهترین دکتر روانشناس

زمانی که شما دکتر روانشناس مورد نظر خود را انتخاب کرده اید ، برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که آیا انتخاب شما صحیح بوده یا خیر باید به سوالاتی از از قبیل سوالات زیر با توجه به ساعات برگزاری جلسات درمان و واکنش شما نسبت به وی ، پاسخ دهید :

آیا با روانشناس خود احساس راحتی کرده‌ اید ؟

آیا روانشناس اعتماد و اطمینان شما را به خود جلب کرده است ؟

آیا به نظر شما فردی متخصص و کار بلد بوده است ؟

آیا با روش های رفتاری روانشناس ارتباط برقرار کرده اید ؟

آیا روانشناس شما را به آینده امیدوار کرده است ؟

اگر چه شما ممکن است بخاطر مشکلات خود توانایی قضاوت روانشناس را نداشته باشید و در ارتباط با وی احساس ضعف کنید ، اما به هر حال باید پاسخی برای این سوالات داشته باشید . هر گونه پاسخ منفی شدیدی که به این سوالات دهید ، الزامات تعویض درمانگر را ایجاد می کند .

شایان ذکر است که در جلسه ی اول نمی توانید به این سوالات پاسخ دهید برای اینکه ایا بهترین دکتر روانشناس را پیدا کرده اید یا ن  می بایست چندین بار با روانشناس خود ملاقات داشته باشید تا بتوانید نظر دقیق و صحیحی در مورد او داشته باشید . بنابراین اگر به تدریج با پیشروی جلسات مشاوره به روانشناس خود شک کردید و دچار تردید در ادامه ی راه شدید ، حتما می بایست احساسات منفی خود را با روانشناس در میان بگذارید .

بی شک تعویض روانشناس کاری بسیار سخت ودشوار می باشد اما ممکن است این احساسات نقش بسیار مهمی در روند تشخیص و درمان بیماری شما داشته باشد .

با این حال ، در اکثر مواقع در صورتی که روانشناس را منبعی خوب و موثقی به شما معرفی کرده باشد و به احساسات خود در زمان گفتگو با وی گوش داده باشید ، با روانشناس خود راحت خواهید بود و می توانید آزادانه صحبت کنید و در نهایت درمان خوبی داشته باشید .

دکتر روانشناس برای ازدواج :

ازدواج شاید مهم ترین تصمیم زندگی هر فرد باشد که تاثیر مستقیم بر اینده فرد دارد . انتخاب یک دکتر روانشناس مناسب برای مشاوره قبل از ازدواج می تواند سبب تصمیم گیری درست در این مورد شود . دکتر روانشناس در مشاوره قبل ازدواج باید به شناخت درست زوجین و برنامه ریزی برای بعد از ازدواج بپردازد .

 

 

2020-08-02T12:37:19+04:30توسط |دسته‌ها: روانشناسی|6 دیدگاه

6 دیدگاه

 1. Avatar
  سپیده آگوست 2, 2020 در 3:11 ب.ظ پاسخ

  سلام.
  من مدتیه که وسواس فکری گرفتم .
  مثلا ۱۰ بار در خونه رو قفل میکنم باز فکر میکنم ک بازه در
  میخاستم ببینم چجوری میشه این مشکل رو حل کرد
  ایا نیاز به مشاوره دارم یا ن عادیه

 2. Avatar
  Solmaz آگوست 3, 2020 در 6:39 ب.ظ پاسخ

  با سلام
  من ۳۵ سالمه و متاهلم
  ۷ ساله که ازدولج کردم و یه دختر ۴ ساله دارم
  یه مدته که با همسرم به مشکلات شدید برخورد کردم خواستم ببینم میتونین کمکم کنین؟

 3. Avatar
  Solmaz آگوست 3, 2020 در 6:41 ب.ظ پاسخ

  با سلام
  من ۳۵ سالمه و متاهلم
  ۷ ساله که ازدولج کردم و یه دختر ۴ ساله دارم
  یه مدته که با همسرم به مشکلات شدید برخورد کردم خواستم ببینم میتونین کمکم کنین؟

 4. Avatar
  عباس سپتامبر 10, 2020 در 9:30 ب.ظ پاسخ

  سلام

  وسواس ، راه درمان دارد.
  اگر وسواس دارید لااقل برای تشخیص، یک بار پیش روانشناس بردید.

  در مورد شما و همسرتان . مشاورین خانواده، کارشان این است که اختلافات و مشکلات همسران را برطرف کنند.
  هیج کس به اندازه ی یک روانشناس خیرخواه نمی تواند کمکتان کند.

 5. Avatar
  مهتاب اکتبر 14, 2020 در 12:17 ق.ظ پاسخ

  برای تبدیل شدن به یک روانشناس خوب چه کارهایی باید انجام داد؟ چه کتاب ها و چه مراجعی رو پیشنهاد می کنید؟ (منهای کتاب ها و رفرنس های دانشگاهی)
  میشه یک مقاله هم در این رابطه بذارید؟

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی اکتبر 14, 2020 در 3:11 ب.ظ پاسخ

   سلام
   قطعا منابع بسیاری وجود داره که میتواند برای شما مفید باشد .
   ولی تجربه عامل بسیار مهمی است که در طول زمان به دست می اوردید.
   و همچنین یک روانشناس خوب باید ابتدا تمام اختلالات و نابهنجاری های رفتاری خود را درمان کند .
   و بدون هیچ اختلال روانی به درمان بپردازد.

دیدگاه خود را بنویسید