خانه/روانشناسی زوج/زن مناسب ازدواج

زن مناسب ازدواج

شاید بار ها از خودتان پرسیده باشید که زن مناسب ازدواج با شما چه کسی است و باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟ اگر شما به تازگی به شخصی علاقه پیدا کرده اید ، قبل از هر چیز باید بدانید او مناسب زندگی با شما هست یا نه. عشق نقش بسیار مهمی در انتخاب همسر ایفا می کند اما باید دانست بالا و پایین های زیادی در زندگی مشترک وجود دارد.

این که زن انتخابی شما زیبایی ظاهری داشته باشد یا شما به او علاقه مند باشید بسیار مهم است . در واقع عشق ، علاقه ، تعهد و صمیمیت از لازمه های شروع زندگی مشترک است و اینها جزئی از معیار ها برای انتخاب شخص مقابل می باشند اما تا وقتی شناخت صورت نگرفته ، کافی نیستند.

در ادامه برخی ویژگی هایی را که زن مناسب برای ازدواج باید داشته باشد و برخی خصوصیاتی که نباید داشته باشد را  برای کمک به شناخت شما از طرف مقابل بررسی می کنیم تا شما انتخاب درستی داشته باشید و در زندگی مشترک با مشکلات کمتری رو به رو شوید.

 انتخاب دختر مناسب برای ازدواج

مهم ترین مسئله ای که شما باید در ابتدای مسیر انتخاب دختر مناسب برای ازدواج با آن رو به رو هستید خودشناسی است. در واقع قبل از هر چیزی شما باید به شناخت کافی از خود برسید. نیاز ها و خواسته های خود از زندگی و همسر را درک کنید و پس از آن معیار های خود برای ازدواج و انتخاب همسر را تعیین و اولویت بندی کنید.

در راه ازدواج ، امید ، انگیزه و اراده ، شایستگی ، وفاداری و هدفمندی مسائلی اساسی هستند که هم شما و هم زن شما باید آن ها را داشته باشید و پس از این مسائل برخی ویژگی های جزئی تر به میان می آیند که باید آن ها را به درستی بسنجید و طبق آن ها شخص مقابلتان را مورد ارزیابی قرار دهید.

معیار های زن خوب برای ازدواج

ممکن است شما معیار هایی در نظر گرفته باشید اما علاوه بر آن ، معیار های زن خوب برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک باید بسیار مهم هستند . در واقع ممکن است شما در انتخاب معیار ها آینده نگر نبوده باشید و ما برخی ویژگی های مهم و اساسی زن خوب برای ازدواج را برایتان نام میبریم تا دچار اشتباه نشوید.

۲۰ ویژگی زن مناسب برای ازدواج

ویژگی های زن خوب برای ازدواج

۱- کسی که دوستش دارید

زن مناسب ازدواج برای شما کسی است که شما به او علاقمندید و او نیز به شما علاقه دارد. در واقع عشق و علاقه اولین و مهم ترین معیاری است که برای ازدواج باید بین دو نفر وجود داشته باشد و باید بدانید که عدم علاقه به یکدیگر در آینده می تواند منجر به مشکلاتی در زندگی مشترک مانند خیانت و طلاق زوجین شود.

۲- داشتن تفاهم و سلایق مشترک با او

داشتن تفاهم بدین معنا نیست که شما باید در تمامی زمینه ها هم نظر باشید و تمام علایق و عقایدتان مشترک باشد، بلکه کافیست در زمینه های اساسی و پایه ای زندگی عقاید شبیه به هم داشته ، همدیگر را درک کرده و به نظرات و علایق هم احترام بگذارید.

۳- دختر خوب برای ازدواج صادق و مورد اعتماد است

صداقت یکی از ارکان مهم زندگی مشترک است. هم شما و هم زن شما باید با یکدیگر صادق باشید تا به خوبی زندگی کنید و به یکدیگر اعتماد داشته باشید. پنهان کاری و دورغ تنها اعتماد طرفین را از بین میبرد.از طرفی در زندگی مشترکی که زوجین به یکدیگر اعتماد ندارند مشکلات زیادی وجود دارد که غالبا منجر به جدایی می شوند.

۴- زن مناسب برای ازدواج وفادار و متعهد است

قطعا شما هم مانند هر مرد دیگری دوست دارید همسر شما فقط به شما تعهد داشته باشد و از خیانت بیزارید. وفاداری یکی از مهم ترین معیار های زن مناسب ازدواج می باشد. پس قبل از ازدواج حتما از وفاداری طرف مقابل به خودتان اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید او شخصی متعهد به کار ها ، قول ها و وظایفش در زندگی است .

۵- اخلاق خوبی دارد .

اخلاق یکی دیگر از مسائل مهم برای انتخاب همسر است. زن مناسب برای ازدواج با شما باید اخلاقی متناسب با  معیار های شما داشته باشد. زنی که عصبانی یا پرخاشگر است یا نوسانات خلق و خو دارد علاوه بر مشکلاتی که برای شما و زندگیتان رقم خواهد زد، نمی تواند مادر مناسبی برای فرزندان باشد.

۶- مهربان و خوش قلب است

از بدو خلقت تا کنون روحیه ی زن ها بسیار لطیف تر از مرد ها بوده و محبتشان هم بیشتر و این یکی از لازمه زندگی است که زن از محبت و مهربانی و خوش قلبی برخوردار باشد.

۷- عاقل ، باهوش و قابل اتکا است

مرد ها هم مانند زن ها نیاز به شخصی دارند تا در بروز مشکلات در کنار آن ها باشد و بتواند به او در حل مشکلات کمک کند. زن مناسب شما باید شخصی عاقل و باهوش باشد تا بتواند مسائل را به خوبی مدیریت کند و در صورت لزوم تکیه گاه و یاورشما باشد.

۸- داشتن خانواده ای با شرافت و احترام گذاشتن به آن ها

خانواده در تربیت فرزند نقش به سزایی دارد و می توان گفت خانواده های خوب فرزندان خوبی هم تربیت می کنند پس هنگام انتخاب همسر به خانواده ی او هم دقت کنین و علاوه بر این موضوع رفتار طرف مقابل با خانواده اش را هم مورد ارزیابی قرار دهید. زنی که به خانواده ی خود اهمیت ندهد و احترام نگذارد چطور می تواند به شما اهمیت دهد؟

۹- زن مناسب برای ازدواج قوی و مستقل است 

اگر زن شما بیش از اندازه به شما وابسته باشد شما را خسته و دلزده می کند. زنان وابسته حتی در حل مشکلات خود هم به مشکل بر می خورند و نیاز به کمک اطرافیان دارند. پس چگونه می توانند یک زندگی را مدیریت کنند؟ بهتر است به سراغ زنی بروید که از استقلال کافی ، شخصیتی قوی و مستحکم برخوردار است.

۱۰-  آرامش و توانایی کنترل خشم را دارد

تمامی افراد نیازمند آرامش در زندگی هستند و همسر نقش بسیار مهمی در این آرامش ایفا می کند. در نتیجه بهتر است زنی را انتخاب کنید که خود بتواند آرامش خود را حفظ کرده و در عصبانیت خشم خود را کنترل کند زیرا خشم کنترل نشده می تواند به دعوا و پشیمانی ختم شود.

۱۱-  از خود و اهدافش شناخت کافی دارد

زن مناسب برای ازدواج باید از خودش ، اهدافش و خواسته هایش در زندگی شناخت کافی را داشته باشد ، خطاهای خود را بپذیرد و برای رسیدن به اهداف و آرزوهایش تلاش کند و زندگی خوبی را برای خودش بسازد. افراد بی هدف هم خودشان و هم شما را دچار سر در گمی می کنند.

۱۲- زنی مناسب ازدواج است که خدا ترس باشد

کسی که خدا ترس است بسیاری از گناهان و کار های اشتباه را انجام نمی دهد و سعی می کند انسانی رفتار کند. این چنین زنی برای ازدواج بسیار مناسب است و میتوانید به او اعتماد کنید.

۱۳- دارای سلامت جسمی و روحی

بهتر است از سلامت روحی و جسمی طرف مقابلتان آگاه باشید . درست است که بسیاری از مشکلات جسمی و روحی قابل درمان هستند اما شما باید از آن ها آگاهی داشته باشید و با اشراف به این موضوع تصمیم بگیرید .

۱۴- زن مناسب ازدواج مسئولیت پذیر است

مسئولیت پذیری در زندگی برای هر فردی لازم است و همسر شما هم باید کسی باشد که از مسئولیت ها و وظایف خود در زندگی آگاه است و به درستی به آن ها عمل می کند .

۱۵-دختری برای ازدواج مناسب است که حامی شما باشد.

زن مناسب برای ازدواج با شما زنی است که از شما و تصمیم های درستتان حمایت کند و به شما کمک کند تا بهترین خودتان باشید . هم چنین او با مثبت اندیشی و تقویت روحیه ی شما در رسیدن به اهدافتان به شما کمک می کند زیرا اگر این چنین نباشد موجب خیانت مردان و زنان میشود.

۱۶- همراه ، همدل و اهل سازش است 

زندگی همواره روی خوش خود را به شما نشان نمی دهد و سختی های بسیاری برای شما رقم می زند در نتیجه زن مناسب کسی است که بتواند در هنگام سختی نیز کنار شما باشد و به شما کمک کند تا به خوبی مشکلات را پشت سر بگذارید و گاهی هم نیاز است با برخی مسائل سازش به خرج داده و با وجود آن ها کنار بیاید.

۱۷- امانتدار و رازدار می باشد

باید بدانید زندگی مشترک چارچوبی بین شما و همسرتان است و اتفاقات و مسائل آن تنها به شما و همسرتان ارتباط دارد در نتیجه هم شما و هم زن شما باید برای خود و زندگیتان حریم شخصی قائل باشید و راز های زندگی را فاش نکنید تا با مشکل مواجه نشوید پس رازداری و امانتداری فاکتوری است که هردوی شما باید آن را داشته باشید.

۱۸- به مسائل مالی اهمیت می دهد .

درست است که تمام ارزش زندگی به مادیات نیست اما امروزه بدون توجه به آن نمی توان تشکیل زندگی داد در نتیجه بهتر است همسر شما هم به قدر کافی به مسائل مادی اهمیت دهد و نظم و برنامه ریزی مناسب داشته باشد تا امنیت مالی زندگی مشترک به خطر نیفتد.

۱۹- هم سطح شما است .

زن مناسب برای ازدواج با شما باید از لحاظ تحصیلی ، مالی ، فرهنگی ، آداب و رسوم و … تا حدی هم سطح شما باشد تا هیچ کدام خود را برتر از دیگری ندانید و دیگری را تحقیر نکنید و حتی اگر در برخی مسائل اختلافی هم وجود دارد ، هر دوی شما باید آن اختلاف را پذیرفته و با آگاهی کامل تصمیم به ازدواج بگیرید.

۲۰- جذاب است 😍

زیبایی و جذابیت برای مردان بسیار مهم است پس باید دقت داشته باشید که زن شما باید از نظر شما فوق العاده باشد تا درگذر زمان به مشکل نخوید. او باید از لحاظ جنسی هم کشش لازم را در شما ایجاد کند زیرا مسائل جنسی و زناشویی هم تاثیر به سزایی در ارتباط زوجین دارند توجه داشته باشید اگر این چنین نباشد باعث سرد شدن رابطه به مرور زمان میشود.

زن خوب برای ازدواج این ویژگی ها را ندارد

از ویژگی های مثبت زنان خوب و مناسب گفتیم حال بهتر است دقت کنید که یک سری نکات منفی هم وجود دارند که بهتر است همسر آینده ی شما این نکات را نداشته باشد. وجود این نکات می تواند در طول زمان خسته کننده یا آزاردهنده شود و به رابطه شما آسیب زند. برخی از این ویژگی های منفی را برایتان نام می بریم :

 • عشوه گری بیش از اندازه
 • تلخ بودن و طعنه زنی
 • بهانه جویی و ایرادگیری
 • پول دوستی
 • دوستی ها و روابط بیش از حد معمول
 • اعتیاد
 • راحت طلبی
 • روحیه ای شکست خورده
 • کینه توزی
 • رئیس بازی در آوردن و امر و نهی کردن
 • بی ادبی
 • دمدمی مزاج بودن
 • خود خواهی
 • وابستگی بیش از اندازه و به دنبال جلب محبت بودن

چگونه یک دختر خوب برای ازدواج پیدا کنیم

برای شناخت بهتر طرف مقابل و انتخاب مناسب بهتر است مدت زمان مناسبی را با هم بگذرانید و از تمامی خلق و خو های رفتاری یکدیگر آگاه شوید. علاوه بر این شما باید از همسایه ها ، اقوام ، همکاران و دوستان نزدیک همسرتان هم پرس و جو کنید و تحقیقات لازم را انجام دهید تا با اطمینان بیشتری تصمیم بگیرید.

علاوه بر موارد ذکر شده مراجعه به مشاور قبل از ازدواج می تواند بسیار مفید باشد زیرا به شناخت خودتان و نیاز هایتان کمک کرده و همچنین باعث می شود با ابعاد مختلف شخصیت طرف مقابلتان هم آشنا شوید در نتیجه بهتر است برای انتخاب زن مناسب برای ازدواج از راهنمایی های مشاوران با تجربه هم استفاده کنید.

2022-12-13T14:09:39+03:30توسط |دسته‌ها: روانشناسی زوج|24 دیدگاه

24 دیدگاه