خانه/روانشناسی/مشاوره شغلی

امروز تمامی افراد پس از گذراندن تحصیلات خود و گرفتن مدرک قصد دارند که در جای مناسب مشغول به کار شوند . اما چه کاری برای آن ها مناسب است ؟

افراد زیادی در قسمت های مختلف جامعه مشغول به کار هستند . اما آیا این کار بهترین انتخاب برای آن ها است ؟

بسیاری از افراد مدام درگیر تغییر شغل هستند و نمی ‌توانند شغلی مناسب با روحیات و شرایط خود بیابند .چاره کار آنها چیست ؟

بسیاری از افراد به کسب و کار خود مشغول هستند اما تمایل دارند که در آن پیشرفت کند . اما از چه راه حل هایی می بایست استفاده کنند ؟

برای اینکه بتوانید به این گونه سوالات پاسخ صحیح دهید و شغلی مناسب و متناسب خود را انتخاب کنید می بایست از مشاوره شغلی استفاده کنید .

مشاوره شغلی

با توجه به پیشرفت چشم گیر تکنولوژی و قوانین جدید وضع شده بر بازار کار و بیزینس ، انتخاب شغلی مناسب و متناسب با روحیات ، شرایط زندگی ، میزان تحصیلات و … کاری بسیار دشوار می باشد و مشکلات بسیار زیادی را بر سر راه افراد قرار می ‌دهد که افراد حداقل یکربار در طول زندگی خود با آن درگیر می‌ شوند .

مشاوره شغلی می‌ تواند افراد را از این سردرگمی ها برهاند و به آن ها در زمینه‌ های مختلف شغلی یاری رساند که بتوانند شغلی متناسب با خود را بیابند و به آن مشغول شوند و درآمدزایی کنند .

مشاوره شغلی چیست ؟

مشاوره شغلی طی جلسات متعدد برگزار می ‌شود که در طی آن مشاور سعی می کند ویژگی‌های شخصیتی ، توانایی ها ، استعدادها و .. فرد را بیابد و اطلاعات لازم را کسب کند .

مشاور این اطلاعات را با استفاده از صحبت با فرد در جلسات مشاوره و انجام تست های روانشناسی و روانشناختی همچون تست mmpi ، بدست می آورد .

سپس مشاور شغلی با توجه به اطلاعات فرد ، بهترین شغل که مناسب با او است را به وی معرفی و پیشنهاد می کند . همچنین فرد را از ویژگی های شغل وی ، میزان درآمد و … آگاه می ‌کند . بدین شکل فرد می ‌تواند شغل متناسب خود را به راحتی بیابد و دیگر نیاز نیست وقت و زمان خود را برای یافتن شغل مناسب طرف کند .

چرا مراجعه به مشاوره شغلی اهمیت دارد ؟

انتخاب شغل یکی از اساسی ترین تصمیم های زندگی هر فرد می باشد .

انتخاب شغل می تواند زندگی آینده و اهداف فرد را تحت تأثیر قرار دهد . همچنین انتخاب شغل نامناسب و مشغول شدن به آن می ‌تواند باعث هدر رفتن وقت و هزینه فرد شود و اضطراب اجتماعی و استرس برای فرد همراه داشته باشد .

پس بهتر است برای انتخاب شغل مناسب از مشاوره شغلی کمک بگیرید و شغلی هدفمند ، متناسب با علایق و روحیات خود انتخاب کنید و از هدر رفتن وقت و هزینه خود جلوگیری کنید .

در مشاوره شغلی چه پارامترهایی مورد بررسی قرار می گیرد ؟

همان طور که در قسمت قبل گفته شد مشاور شغلی باید ویژگی فرد را مورد بررسی قرار دهد تا بتواند بهترین تصمیم شغلی را برای اخذ کند . اما چه پارامترهایی باید مورد بررسی قرار گیرد تا مشاور بتواند تمامی اطلاعات لازم را کسب کند . در این قسمت سعی داریم به شرح این پارامتر را بپردازیم :

ویژگی های شخصیتی :

حتما باید قبل از انتخاب شغل ، ویژگی های شخصیتی فرد مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد که مشاور این کار را با صحبت با فرد طی جلسات مشاوره و برگزاری تست های روان شناختی ، تست هوش و … انجام می ‌دهد .

عنوان مثال فردی که درون گرا است و تنهایی را به حضور در جمع ترجیح می دهد ، کارهای انفرادی می ‌تواند گزینه بهتری نسبت به کارهای گروهی برای این گونه افراد باشند .

پس بررسی ویژگی های شخصیتی می تواند بسیار حائز اهمیت باشد .

یافتن استعدادهای فرد :

برای اینکه بتوانید به کاری مشغول شوید ، باید مهارت و استعداد های آن را داشته باشید . مهارت با آموزش به دست می ‌آید و استعداد کاملاً ذاتی است .

مشاوره شغلی سعی می ‌کند در جلسات مشاوره استعدادهای فرد را با صحبت با وی و انجام تست های استعداد یابی بیابد و آن ها را تقویت کند .

به عنوان مثال فردی که توانایی و استعداد رهبری کردن دارد ، می‌تواند در شغل‌ های مدیریتی موفق باشد .

مهارت ها و تخصص فرد :

هر فردی مهارت هایی دارد و ممکن است در یک کار تخصصی داشته باشد که مشاور سعی می‌کند این مهارت‌ها و تخصص‌ها را بیابد و به فرد کمک کند که تا آن ها را تقویت کند . سپس با توجه به آن ها شغلی مناسب را به فرد پیشنهاد دهد .

مدرک تحصیلی :

مدرک تحصیلی فرد بسیار در انتخاب شغل آینده وی تاثیر گذارد چرا که فرد می بایست با توجه به رشته تحصیلی و مدرک تحصیلی خود مشغول به کار شود .

اما هستند افرادی که کسب و کار و شغل آن ها با رشته تحصیلی آن ها متفاوت است که عواملی همچون اشتباه در انتخاب رشته ، اجبار والدین در انتخاب رشته و … می تواند باعث بروز این گونه اتفاقات شود .

علایق فرد :

علایق فرد در انتخاب شغل آینده وی بسیار تاثیرگذار است . چرا که اگر فرد به کار خود علاقه مند باشد ، می‌ تواند در آن بسیار موفق باشد و پیشرفت کند . اگر به آن علاقه‌ مند نباشد ، هر روز کار برای وی می ‌تواند بسیار زجر آور باشد ‌. پس مشاور شغلی باید علایق فرد را بیابد و سعی کند طبق آن شغلی برای فرد انتخاب کند .

شرایط زندگی :

شرایط زندگی فرد از دیگر معیارهای تاثیرگذار بر روی انتخاب شغل می باشد که حتما می بایست در مشاوره شغلی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد .

به عنوان مثال فردی نمی تواند بعد از ظهر بیرون از خانه بماند این امر می‌‌ تواند بر روی کار وی و ساعت کاری او تاثیر گذار باشد .

یا فردی ممکن است دانشجو باشد و قصد داشته باشد به کاری مشغول شود . این  فرد باید به کاری مشغول شود که از نظر زمانی بتواند خود را با آن وفق دهد .

انعطاف پذیری :

در مشاوره شغلی ، مشاور می بایست میزان انعطاف پذیری فرد را برای انتخاب شغل ، تغییر شغل و … بالا ببرد تا بتواند در صورتی که به کار نادرستی مشغول است ، آن را تغییر دهد .

به عنوان مثال فردی از کار خود ناراضی است . اما چون هزینه و زمان زیادی را برای آن صرف کرده است ، نمی تواند قبول کند که کار خود را تغییر دهد .

به همین منظور مشاور در ابتدا باید میزان انعطاف پذیری فرد را بیاورد و سعی کند آن را تقویت کند .

سبک کاری مورد علاقه :

انتخاب سبک کاری مناسب فرد ، می ‌تواند بر روی پیشرفت آن تاثیر مستقیم بگذارد .

به عنوان مثال ممکن است یک فرد تمایل داشته باشد به کارهای آزاد مشغول شود اما در مقابل ممکن است فردی تمایل داشته باشد در یک چهارچوب از پیش تعیین شده کار کند .

یا ممکن است برخی از افراد دوست نداشته باشند کارهای خود را به فرد دیگری گزارش دهند و مدام کار خود را عقب می اندازند . در مقابل ممکن است افرادی باشند که تمامی کارهای خود را در زمان معین انجام می ‌دهند و مشکلی با گزارش به موافق ندارد .

پس سبک کاری مورد علاقه فرد گزینه ‌ای است که در مشاوره شغلی باید به آن بسیار توجه شود .

هدف :

هر فردی برای زندگی خود اهدافی مشخص و معین دارد . در مشاوره شغلی ، مشاور می بایست هدف فرد را در انتخاب شغل جدید وی در نظر بگیرد .

به عنوان مثال فرد تمایل دارد ماهی یک بار به سفر رود یا رسیدن به درآمدی معین برای اولویت دارد .

پس اهداف زندگی فرد به صورت مستقیم می‌تواند بر روی موفقیت او در کار و زندگی آینده وی تاثیر بگذارد .

ارزش های شخصی :

هر فردی معیارها و ارزش هایی برای زندگی و کار خود دارد که این ارزش‌ها و معیارها برای وی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

در مشاوره شغلی ارزش‌ها و معیارهای فرد مورد بررسی قرار می گیرد تا بتوان مناسب ترین شغل را برای فرد انتخاب کرد .

به عنوان مثال فردی تمایل از ساعاتی مشخص از شبانه روز را در خانه سپری کند و با اضافه کاری و کار تا دیر وقت مشکل دارد . پس باید کاری مطابق با شرایط وی در نظر گرفت .

یا ممکن است فردی ارزش ها و عقاید دینی برایش از اهمیت بالایی برخوردار باشد . پس می بایست در جایی مشغول به کار شود که با عقاید دینی وی سازگاری داشته باشد .

وظایف مشاور شغلی :

مشاور شغلی ، طی جلسات مشاوره ابتدا با شخصیت فرد آشنا می شود به صورت مشاوره فردی و تمامی پارامتر هایی که در قسمت قبل گفته شد را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

سپس فرد مراجعه کننده را با رشته های تحصیلی و شغلی متناسب با وی آشنا می کند .

همچنین فرد را از ویژگی های شغلی ، میزان درآمد ، آینده شغلی و … آگاه می سازد .

سپس می کوشد تا فرد مراجعه کننده را با شرایط محل کار آشنا کند و اطلاعات لازم را در اختیار وی قرار داد .

همچنین سعی می‌ کند تا فرد با برنامه‌ ریزی ، برای دستیابی به اهداف وی ، راهنمایی و حمایت کند .

بهترین زمان برای مراجعه به مشاوره چه زمانی است ؟

زمانی که صحبت از مشاوره شغلی می شود بسیاری از افراد گمان می ‌کنند که فقط زمانی که فرد فارغ التحصیل شد و قصد دارد کسب و کار خود را راه اندازی کند یا به شغلی مشغول شود ، باید مشاوره شغلی مراجعه کند . اما این امر کاملا نادرست است چرا که افراد علاوه بر بعد از فارغ التحصلی ، در هر زمانی که احساس کنند از کار خود ناراضی هستند و مدام تمایل دارند شغل خود را تعویض کنند ، می توانند به مشاوره شغلی مراجعه کنند .

همچنین به افرادی که مدت طولانی است که به دنبال شغل مناسب خود هستند ، اما نتوانسته کاری مناسب خود را بیابند و یا در شغلی نامتناسب مشغول به کار هستند ، توصیه می‌ شود از مشاوره شغلی استفاده کنند .

به علاوه تمامی افرادی که قصد دارند در کسب و کار خود پیشرفت کنند ، می توان از مشاوره شغلی استفاده کنند . چرا که با شرکت در جلسات مشاوره شغلی می توانند به شناخت کامل از خود و شرایط شغلی خود برسند و در نهایت در کار و زندگی خود پیشرفت بیشتری داشته باشند .

برای مشاوره شغلی از چه فردی باید کمک گرفت ؟

با توجه به توسعه تکنولوژی و تنوع شغل های امروزی و همچنین تغییر در شرایط کاری ، دیگر نمی توان با کمک خانواده و راهنمایی های اطرافیان و دوستان وارد بازار کار شده و کسب و کار خود را راه اندازی کرد . بلکه باید برای یافتن شغلی متناسب خود از فردی متخصص کمک بگیرید که بتواند معیارها و ملاک های مختلف را در شما بررسی و ارزیابی کند و بتواند شغل و کسب و کار متناسب شما را بیابید .

دکتر شقایق درویشی روانشناس خوب و مشاور عضو انجمن روانشناسی آمریکا در این زمینه تخصص کامل داشته و می ‌تواند با برگزاری جلسات مشاوره شغلی به شما کمک کند تا شغلی متناسب با ویژگی های خود با درآمد مناسب و آینده شغلی درخشان انتخاب کنید .

همچنین با شرکت در جلسات مشاوره شغلی دکتر شقایق درویشی با توانایی ها ، استعدادها ، مهارت ها و … خود آشنا شوید و در کار خود پیشرفت چشم گیری کنید .

2022-12-13T16:20:32+03:30توسط |دسته‌ها: روانشناسی|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم