/, زوج درمانی/مشاوره شکست عشقی

مشاوره شکست عشقی

عشق و حس دوست داشتن را می‌توان از زیبا‌ترین و عمیق‌ترین ارتباطات انسانی دانست که هر انسانی در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کند. البته گاهی با اتمام رابطه این حس خوشایند جای خودش را به غم و اندوه می‌دهد، و افراد به اصطلاح دچار شکست عشقی می‌شوند.

زمانی که انسان‌ها دچار شکست عشقی می‌شوند رنج و غم سنگینی را پشت سر می‌گذرانند و گاهی در راه مقابله با این درد و غم درمانده می‌شوند. در چنین مواقعی مشاوره شکست عشقی می‌تواند کمک بزرگی برای درمان شکست عشقی باشد. در این مقاله قصد داریم به راه‌های درمان شکست عشقی بپردازیم و شما را بیشتر با مشاوره شکست عشقی آشنا کنیم.

انواع شکست عشقی

قبل از شرکت در جلسات مشاوره عشقی بهتر است با انواع آن اشنا شوید. شکست عشقی می‌تواند به دلایل مختلفی روی دهد و انواع مختلفی داشته باشد در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم:

 • پایان دادن به رابطه با بهانه‌تراشی‌های مختلف
 • شکست عشقی به دلیل خیانت
 • اتمام رابطه با دعوا و درگیری
 • خاتمه دادن به رابطه با احترام

درمان شکست عشقی

یکی از سوال‌هایی که هر فردی پس از شکست عشقی از خود می‌پرسد این است که بعد از شکست عشقی چه کنیم؟

در ابتدا باید بگوییم که افراد در دوران پس از شکست عشقی لحظات سختی را می‌گذرانند، دورانی که باید مانند هر شرایط سخت دیگری در زندگی سپری شود. حداقل زمانی که برای برگشتن به حالت عادی زندگی‌تان نیاز دارید شش ماه است.

اما آنچه که در این بین اهمیت دارد این است که آیا می‌خواهید در این شش ماه مدام به فکر گذشته باشید و از اهداف و زندگی‌تان باز بمانید یا به نحوی شکشست عشقی را پشت سر بگذارید. در ادامه سعی کرده‌‌ایم که به چند مورد از راهکارهایی که به درمان شکست عشقی کمک می‌کند اشاره کنیم:

1.ورزش کردن یکی از بهترین راه‌های درمان شکست عشقی

همان طور که می‌دانید ورزش کردن باعث افزایش ترشح هورمون سروتونین در مغز می‌شود. با افزایش ترشح سروتونین احساس شادابی بیشتری خواهید کرد و در واقع روحیه‌تان بهبود خواهد یافت. مهم نیست به سراغ چه ورزشی می‌روید، به یک پیاده‌روی ساده در پارک می‌روید یا در باشگاه ثبت‌نام می‌کنید تنها چیزی که اهمیت دارد بالا رفتن ضربان قلبتان است که هم در روحیه‌تان تاثیر به سزایی دارد و هم انرژی‌تان را برای انجام کارهای روزانه‌ افزایش می‌دهد.

درمان شکست عشقی

2.به فکر انتقام نباشید

یکی از نکات مهمی که برای درمان شکست عشقی باید در نظر داشته باشید این است که فکر انتقام را از سرتان بیرون کنید به خصوص زمانی که طرف مقابلتان را عاشقانه دوست داشته‌اید و او در مقابل به شما خیانت کرده و یا شما را رها کرده است. در چنین مواقعی سعی کنید با کمک گرفتن از یک متخصص افکار مثبت را جایگزین احساسات منفی کنید.

3.سفر رفتن کمکتان خواهد کرد

برای اینکه بتوانید افکارتان را متمرکز کنید و افکار منفی و مزاحم را از سرتان بیرون کنید سفر کردن به خصوص گردش در طبیعت می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند.

4.در ظاهرتان تغییر ایجاد کنید

تغییرات کوچک در ظاهر مانند تغییر در رنگ یا مدل مو و یا خریدن لباس‌های نو کمک می‌کند تا روحیه‌تان را دوباره به دست آورید.

5.رابطه جدیدی را شروع نکنید

روانشناسان معتقد‌ند که شروع یک رابطه جدید بلافاصله پس از رابطه‌ی قبلی می‌تواند صدمات جدی را به طرفین رابطه وارد کند. اگرچه رابطه جدید می‌تواند شما را از نظر روحی تسکین دهد و کمک کند تا با شکست عشقی قبلی راحت‌تر کنار بیایید اما این روابط در اغلب موارد به سود هیچ‌یک از طرفین رابطه نخواهد بود و باعث شکل‌گیری رابطه سالمی نخواهد شد. بنابراین تا زمانی که به طور کامل با شکست عشقی کنار نیامده‌اید وارد رابطه جدیدی نشوید.

6.با تمام شدن رابطه کنار بیایید

کنار آمدن با تمام شدن رابطه مهم‌ترین مرحله‌ی درمان شکست عشقی است. شاید پذیرفتن این موضوع برایتان سخت باشد اما به یاد داشته باشید که برای گذر از شکست عشقی و التیام غم و رنج‌هایی که با آن مواجعه هستید نیاز است که بالغانه با این موضوع برخورد کنید. در چنین مواقعی کمک گرفتن از یک روانشناس خوب می‌تواند روند درمان شکست عشقی را برایتان هموار‌تر کند.

7.از سرزنش کردن خود دست بردارید

افراد پس از اتمام رابطه دچار احساسات ضد و نقیضی می‌شوند برخی مدام خود را به خاطر پایان دادن به رابطه سرزنش می‌کنند و این خود می‌تواند باعث بروز علائم افسردگی در افراد شود. اینکه از اشتباهات گذشته درس بگیریم و آنها را تکرار نکنیم مسئله‌ای طبیعی است اما با درگیر شدن در افکار منفی و سرزنش کردن خود هیچ قدم مثبتی برای درمان شکست عشقی برنداشته‌ایم و تنها باعث آزار و سرکوب خود شده‌ایم.

8.سرتان را با تغییر دکوراسیون و نظافت گرم کنید

یکی از کارهایی که باعث تخلیه‌ی انرژی می‌شود و در جلسات مشاوره شکست عشقی به آن می پردازیم آن است ک افکار منفی را از خود دور کنید نظافت کردن یا تغییر دکوراسیون خانه یا محل کارتان یکی از این کارهاس . این کارها علاوه بر اینکه حواس شما را از فکر کردن به گذشته پرت می‌کند احساس مثتبی نیز در شما به وجود خواهد آورد.

9.فهرستی از اهداف خود تهیه کنید

از موثر‌ترین راهکار‌هایی که به شما در درمان شکست عشقی کمک خواهد کرد هدف‌گذاری است. سعی کنید یک فهرست از اهداف کوتاه مدت و بلند ‌مدتی که در ذهنتان دارید تهیه کنید. اهدافی که پیچیده و دست نیافتنی نباشند و به شما کمک کنند تا برای زندگی آینده انگیزه پیدا کنید و بتوانید تمرکزتان را بر روی افکاری غیر از رابطه‌ی قبلی‌تان بگذارید.

10.با خانواده و دوستانتان وقت بگذرانید

وقت گذراندن با خانواده و دوستان می‌تواند خلاء‌های عاطفی‌تان را پر کند و باعث شود کمتر به فکر رابطه قبلی‌تان بیفتید.

11.از مشاوره شکست عشقی کمک بگیرید

با وجود تمام راهکار‌هایی که به آن اشاره کردیم گاهی کنار آمدن با غم و اندوه ناشی از جدایی برای ما دشوار می‌شود و لازم است که برای عبور از این دوره و مقابله با افکار منفی که به سراغ ما می‌آیند اقدامی انجام دهیم. گاهی پیش می‌آید که افراد علاقه‌ای به بهتر کردن حال خود ندارند و عصبانیت و حس انتقام تمام وجود آنها را در برگرفته در چنین مواقعی کمک گرفتن از روانشناسی که بتواند به بهبود شرایط کمک کند و با ارائه راهکار‌های تخصصی فرد را راهنمایی کند بسیار حائز اهمیت است. مشاوره شکست عشقی کمک می‌کند تا روز‌های سخت شکست عشقی را با آسیب کمتری پشت سر بگذارید.

12.برای مدتی از شبکه‌های اجتماعی دوری کنید

شبکه‌های اجتماعی احتمال اینکه دوباره به سراغ رابطه قبلی‌تان بروید را افزایش می‌دهد و در اغلب موارد روند فراموش کردن را برایتان دشوار می‌کند و هیچ‌ کمکی به بهبود حالتان نخواهد کرد. بنابراین فاصله گرفتن از شبکه‌های اجتماعی حتی برای مدتی هم که شده باعث می‌شود کمتر با او در تماس باشید و راحت‌تر با نبود او کنار بیایید.

13.علت شکست را پیدا کنید

سعی کنید که علت شکست‌تان را پیدا کنید و به آن به چشم یک تجربه‌ نگاه کنید. در این راه می‌توانید از یک روانشناس نیز کمک بگیرید. شاید در ابتدا فکر کردن به گذشته آزارتان دهد اما مطمئن باشید که پیدا کردن دلیل به سرانجام نرسیدن رابطه‌تان به شما در بهبود روابط آینده‌تان کمک خواهد کرد.

14.برای عبور از شکست عشقی به خودتان زمان دهید

روند روبه‌رو شدن با شکست عشقی چیزی شبیه به از دست دادن عزیزان است و گذر از آن نیاز به زمان دارد. طول این دوره می‌تواند برای هرکسی بنا بر روحیات آن فرد متفاوت باشد، در واقع هرچه مدت زمان رابطه‌ی عاطفی بیشتر بوده باشد گذر از آن نیز نیاز به صرف زمان بیشتری دارد.

15.هرچیزی که شما را یاد او می‌اندازد دور بیندازید

در همه‌ی رابطه‌ها هدیه دادن و هدیه گرفتن مرسوم است و نگه داشتن این هدیه‌ها به عنوان یادگاری می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. اما با پایان رابطه لازم است که هر چیزی از جمله تمام هدیه‌ها، پیام‌ها، عکس‌ها، آهنگ‌ها و به طور کلی هر آنچه را که شما را به یاد عشق قبلی‌تان می‌اندازد دور بریزید. انجام این کارها برای درمان شکست عشقی اهمیت بسیاری دارد و باعث می‌شود سریع‌تر بتوانید این دوره را پشت سر بگذارید.

شکست عشقی

علت شکست عشقی

شکست در یک رابطه‌ی عاطفی می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که برخی از آنها آنقدر ریشه‌ای هستند که موجب می‌شوند شما از همان ابتدا فرد غلطی را برای رابطه انتخاب کنید. علاوه بر این بعضی از رفتار‌های نادرست نیز باعث می‌شوند که شما دچار شکست در رابطه شوید. برای مشاوره شکست عشقی بهتر از علت شکست عشقی را بدانیم.

نظریه‌های روانشناسی

دلیل شکست عشقی می‌تواند در یکی از نظریه‌های روانشناسی که به آن اشاره می‌کنیم بگنجد:

1.نظریه‌ی رها‌شدگی و بی‌ثباتی

2.نظریه‌ی شکست

3.نظریه‌ی محرومیت هیجانی

4.نظریه‌ی خویشتن تحول نیافته

5.نظریه‌ی وابستگی

در جلسات مشاوره شکست عشقی دکتر روانشناس به هریک از این موارد جداگانه می‌پردازد و هر کدام را برای مراجعه کننده توضیح می‌دهد تا در انتها روانشناس و مراجعه کننده بتوانند به کمک یکدیگر دلیل شکست را پیدا کنند و به صورت ریشه‌ای آن را درمان کنند.

نداشتن عزت نفس

گاهی پیش می‌آید که افراد به دلیل نداشتن عزت نفس وارد روابط یک‌طرفه می‌شوند و کارهایی را انجام می‌دهند که باعث تحقیر خود می‌شوند. چنین افرادی در هر شرایطی به خواسته‌ی طرف مقابل خود تن می‌دهند به نوعی که خود را فراموش می‌کنند و باعث تخریب خود و رابطه‌شان می‌شوند. در چنین شرایطی مراجعه به یک روانشناس و گرفتن مشاوره شکست عشقی می‌تواند در بهبود عزت نفس این افراد کمک کند.

دلبستگی ناایمن یکی دیگر از علت‌های شکست عشقی است

در تعریف دلبستگی ناایمن باید بگوییم که این نوع از دلبستگی برای کسانی رخ می‌دهد که دوران کودکی سختی را پشت سرگذاشته‌اند و همین موضوع هم باعث می‌شود تا در بزرگسالی وابستگی افراطی نسبت به طرف مقابل خود پیدا کنند. این افراد با شرکت در جلسات مشاوره شکست عشقی می‌توانند دلبستگی ناایمن را تا حدودی به دلبستگی ایمن تبدیل کنند.

نداشتن مهارت‌های ارتباطی کافی

یکی دیگر از علت‌های شکست عشقی نداشتن مهارت کافی در زمینه‌ی ارتباطات فردی و عاطفی است. افرادی که به اندازه‌ی کافی در این زمینه مهارت ندارند، نمی‌توانند رابطه‌شان را به خوبی پیش ببرند و در نهایت باعث از بین رفتن رابطه می‌شوند.

یکی دیگر از علت‌های شکست عشقی اختلالات شخصیتی است

گاهی علت شکست‌های عشقی وجود برخی اختلالات شخصیتی در طرفین یک رابطه است. اختلالاتی که معمولا در رابطه با شکست عشقی وجود دارند عبارت‌اند از:

1.اختلال شخصیتی خودشیفتگی

2.اختلال شخصیتی مرزی

3.اختلال شخصیتی نمایشی

در مواری که فرد برای مشاوره شکست عشقی به روانشناس مراجعه کند و دکتر روانشناس طی جلسات مشاوره متوجه این اختلالات در فرد شود، در ابتدا سعی می‌کند به درمان این اختلالات در آن فرد بپردازد و در مراحل بعدی مشکل شکست عشقی را بررسی کند، چراکه وجود چنین مسائلی فرد را بسیار آسیب‌‌‌پذیر می‌کند و در روابط عاطفی و اجتماعی او اخلال ایجاد می‌کند.

اختلال روان‌نژندی یا نِوْرُز از دیگر علت‌های شکست عشقی است

اختلال روان‌نژندی یا نِوْرُز را می‌توان نوعی درگیری دائمی با اضطراب و افسردگی دانست، در این اختلال فرد همواره در انتظار خطری است که او را تهدید می‌کند. این اختلال باعث ترس دائمی در فرد می‌شود و او را آسیب‌پذیر می‌کند. به همین دلیل نیز روان نژندی را می‌توان یکی از علت‌های شکست عشقی دانست که برای درمان آن لازم است که حتما به دکتر روانشاس مراجعه شود.

درمان شکست عشقی در مردان

تحقیقات روانشناسی نشان داده‌اند که پس از یک شکست عشقی مردان بیشتر از زنان آسیب می‌بینند. دلیل این موضوع را می‌توان رابطه صمیمی‌تر زنان با دوستان و خانواده دانست که باعث می‌شود برای رفع ناراحتی‌ها با آنها درد و دل کنند و دردشان را التیام ببخشند اما چنین اتفاقی کمتر برای مردان رخ می‌دهد. در همین راستا قصد داریم که در اینجا چند راهکار برای درمان شکست عشقی در مردان بیان کنیم:

 • به جای تلاس برای فراموش کردن گذشته افکار منفی را از خود دور کنید و از تجربه‌هایتان درس بگیرید.
 • سرتان را با ورزش کردن و پرداختن به کارهای مورد علاقه‌تان گرم کنید.
 • بلافاصله وارد رابطه‌ی جدیدی نشوید بهتر است کمی صبر کنید و به خودتان زمان دهید.
 • بعد از شکست عشقی با یک مشاور صحبت کنید، در میان گذاشتن احساسات در این برهه باعث از بین رفتن بسیاری از فشار‌ها و استرس‌ها می‌شود.
 • سعی کنید تغییر مثبتی در زندگی‌تان ایجاد کنید مثلا فعالیت‌هایی که تا به حال انجام نداده‌اید را امتحان کنید مانند یادگیری یک زبان جدید یا نواختن سازی که دوست دارید.
 • به دنبال تایید دیگران و حرف مردم نباشید و تنها به چیزی که به نظر خودتان منطقی می‌آید عمل کنید.
 • اگر به این نتیجه رسیدید که به رابطه خاتمه دهید حتما با صداقت و احترام این کار را انجام دهید، دعوا و دلخوری‌های پس از جدایی به هر دو طرف آسیب خواهد زد.
 • برای پیشگیری از شکست عشقی سعی کنید قبل از هر نوع وابستگی، از طرف مقابلتان شناخت کافی را پیدا کنید. اگر قصدتان ازدواج است حتما پیش از ازدواج برای مشاوره قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنید.
 • خودتان را فدای وابستگی نکنید. اگر فکر می‌کنید رابطه‌تان اشتباه است هرچه زودتر به آن پایان دهید ترک رابطه با گذشت زمان دشوار‌تر خواهد شد.
 • بعد از جدایی پیگیر او در صفحات مجازی نباشید و مدام از دیگران سراغش را نگیرید. هرچه زودتر جدایی را بپذیرید آسیب کمتری خواهید دید.

شکست عشقی مردان

درمان شکست عشقی در زنان

زنان در زمان شکست عشقی با احساساتی همچون دل‌زدگی، طرد‌شدگی، ناامیدی، ناراحتی، افسردگی و سردرگمی مواجه می‌شوند که می‌توانند باعث ایجاد مشکلات روانی و روحی در آنها شود. در اینجا به چند راهکار برای درمان شکست عشقی در زنان اشاره می‌کنیم:

 • پس از جدایی احساس گناه نکنید و خود را برای پایان دادن رابطه سرزنش نکنید. به خودتان اجازه‌ دهید تا مدتی ناراحت باشید.
 • اگر فکر می‌کنید که ممکن است دوباره به رابطه‌ی قبلی بازگردید اول به کمک یک روانشناس، خوب و بد آن را ارزیابی کنید و بعد تصمیم بگیرید.
 • بعد از شکست عشقی تمرکزتان را روی رشد و پیشرفتتان بگذارید و سعی کنید اعتماد به نفس از دست رفته‌تان را بازیابی کنید.
 • بدانید که شما در این موضوع تنها نیستید و احساساتی که در حال تجربه کردن آنها هستید طبیعی هستند.
 • به جای پشیمانی از گذشته از آنها درس بگیرید و سعی کنید از تجربه‌تان در جهت بهبود روابط آینده‌تان استفاده کنید.
 • برای درمان شکست عشقی و التیام رنج و غمی که با آن مواجه هستید با یک روانشناس صحبت کنید تا عبور از این برهه برایتان آسان‌تر شود.
 • برای خاتمه دادن به رابطه‌ای که به نظرتان اشتباه است تردید نکنید، گذشت زمان تنها باعث بیشر شدن وابستگی و سخت‌تر شدن جدایی می‌شود.

 

سوالات متداول

بعد از شکست عشقی چه کنیم؟

بعد از شکست عشقی کمی به خودتان زمان بدهید سعی کنید علت شکست را پیدا کنید و اگر فکر می‌کنید برای گذر از این مرحله نیاز به کمک دارید حتما به یک روانشناس مراجعه کنید.

چگونه بعد از شکست عشقی به آرامش برسیم؟

مهم‌ترین کاری که برای رسیدن به آرامش بعد از شکست عشقی می‌توانید انجام دهید این است که پایان رابطه را بپذیرید. خودتان را سرزنش نکنید و افکار منفی و انتقام‌جویانه را از خود دور کنید.

مردان زودتر عشقشان را فراموش میکنند یا زنان؟

در واقع در پاسخ به این سوال باید بگوییم که رنج جدایی و فراموش کردن عشق برای مردان و زنان به یک اندازه سخت است اما خانم‌ها برای فراموش کردن رابطه قبلی‌شان تلاش بیشتری می‌کنند و به طور کلی از نظر احساسی قوی‌تر می‌شوند اما مردان اغلب سعی می‌کنند که احساسات منفی ناشی از شکست عشقی را نادیده بگیرند و همین موضوع باعث می‌شود که به طور کامل با موضوع مواجه نشوند و روند فراموش کردن رابطه قبلی در آنها طولانی‌تر شود.

چگونه با غم جدایی کنار بیایم؟

کنار آمدن با غم جدایی کار آسانی نیست. به خودتان زمان دهید تا این مرحله را پشت سر بگذارید. راهکار‌هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم می‌تواند کمکتان کند.

مشاوره شکست عشقی تلفنی

همان‌طور که اشاره شد شکست عشقی نوعی بحران است که هر فرد ممکن است در زندگی خود آن را تجربه کند اما گاهی عبور از شکست عشقی دشوار می‌شود و برای مقابله با آن نیاز است که از یک متخصص در حوزه‌ی شکست عشقی کمک گرفته شود. برای مشاوره در زمینه‌ی شکست عشقی در تمامی ایام هفته از ساعت 09:00 تا 21:00 با شماره‌ی ۸۸۲۱۷۰۸۸ 021 تماس حاصل فرمایید تا از خدمات حرفه‌ای مشاوره شکست عشقی بهره‌مند شوید

 

4 دیدگاه

 1. Avatar
  محمدرضا کیخا می 9, 2021 در 11:59 ب.ظ پاسخ

  اینکه بعد از 7 سال از اتمام رابطه و جدایی هنوز نتوانستم آرامش داشته باشم و آن فرد را فراموش کنم طبیعیست ؟؟

  • Avatar
   دکتر شقایق درویشی ژوئن 3, 2021 در 11:22 ب.ظ پاسخ

   خیر،
   باید عوامل بررسی بشه تا ببینیم از چه جهاتی نتوانستید این موضوع رو فراموش کنید،
   البته که فراموش نمیشه، کنار میزاریم و به زندگی عادی برمیگردیم

 2. Avatar
  فاصلهM آگوست 27, 2021 در 6:31 ب.ظ پاسخ

  😭😭😭نمیشه نمیتونم اخه چرابایدفراموش کنم رابطه ای ک اشتباه نبوده کنارش خوشبخت بودم چجوری ببخشمش من چکارکنم اخه چکارکنم چرا رفت چرارابطه منو اون معمولی نبودثانیه اش کنارهم بودیم😭شبی بدون هم نمیخابیدیم چه دنیاکوفتیه خداکمکم کنه ولی اونوهیچ وقت نمیبخشم

 3. Avatar
  علیرضا رستمی سپتامبر 24, 2021 در 9:09 ب.ظ پاسخ

  این نیز میگذرد

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم