مشاوره پیش از ازدواج

تماس و رزرو

مشاوره پیش از ازدواج

تماس و رزرو

مشاوره پیش از ازدواج

 • فرض کنید برنده ی خوش شانس یک ماشین لامبورگینی شده اید.به شما برای این رخداد کم نظیر تبریک می گویم.اما یک سوال:آیا شما گواهینامه رانندگی دارید؟اگر بله مهارت رانندگی شما در چه سطحی ست؟

 • پیش از اینکه ازدواج کنید،از خودتان بپرسید،اگر همسر احتمالی من تمام ویژگی های دلخواه مرا داشته باشد،آیا من مهارت ارتباط با این همسر همه چیز تمام را دارم؟

 • هنگامی می تواند به این سوال پاسخ دهید که در ابتدا خودتان را به خوبی بشناسید،سپس در یک خودنگری صادقانه بررسی کنید که آیا شیوه های ارتباطی عاشقانه و متعهدانه را بلدید؟

 • ازدواج برای شما چه معنایی دارد؟

 • هدف شما از ازدواج کردن چیست؟

پاسخ :

شما به این پرسش ها راهنمای شما در انتخاب همسری خواهد بود که با یکدیگر هم سو باشید.منظور از همسو بودن شبیه بودن نیست،بلکه همسویی در زاویه ی نگاه شما به زندگیست.

شما باید به خوبی یکدیگر را بشناسید و شناخت با گفتگویی هدفمند حاصل می گردد،موارد اشاره شده در این متن ،راهنمایی ست که جهت گفتگویی که منجر به شناخت شما از خودتان و یار زندگیتان بشود را، روشن می کند:

 • مثلث عشق

  استرنبرگ، مثلث عشق را اینگونه ترسیم می کند: صمیمیت،تعهد،شهوت.این سه ضلع رابطه ای عاشقانه را تشکیل می دهند.

  صمیمیت، مهارتی اکتسابی ست. یکی از راه های صمیمیت شنونده بودن است. تعهد واژه ایست که ممکن است برای افراد مختلف معانی متفاوت داشته باشد، بنابراین برسر معنا و مرزبندی های متعهدانه باید گفتگو کرد. درباره ی ضلع سوم نیز اگر بدن خود و دیگری را بشناسید و نیازهای خود و یار زندگیتان را دریابید،رابطه ی جنسی، هیجان انگیز،عاشقانه و ارضا کننده خواهد بود. پس می بینید که هیچ جای نگرانی نیست. می توانید مهارت های ارتباط با همسرتان را بیاموزید، منابع بسیاری برای آموختن وجود دارد، کتاب های مختلف، کارگاه های مهارت های پیش از ازدواج، مراجعه به یک مشاور متخصص و روانشناس خوب

 • تفاوت ها و شباهت ها

  شما باید جستجو کنید، تفاوت ها و شباهت ها را می گویم. از پرسشنامه های پیش از ازدواج استفاده کنید و با کمک یک روانشناس خوب درباره ی تفاوت ها و شباهت هایتان گفتگو کنید.از تفاوت ها نترسید ،آن ها می توانند جذاب باشند، البته در صورتی که بدانید چگونه با آن ها برخورد کنید.

  این تفاوت ها و شباهت ها می تواند درباره ی علاقه مندی ها، اهداف، نوع و شدت نیازها ،فرهنگ، خانواده ها و روش تربیتی هر یک از زوجین باشد. یکی از موارد مهم باورها و اعتقادات مذهبی شماست، بهتر است در این حوزه شباهت داشته باشید و اگر با هم اختلاف نظر دارید، این تفاوت را جدی بگیرید و به توافقی آشکار برسید کار را به فردا نیاندازید، نگذارید وقتی زیر یک سقف رفتید این تفاوت ها شما را سورپرایز کنند.بهتر است با آمادگی و از آن مهم تر با آگاهی حلقه ی ازدواج را به دست کنید.

 • نیاز ها

  ویلیام گلاسر در نظریه اش به نام تئوری انتخاب و کتاب ازدواج بدون شکست از 5 نیاز اساسی نام می برد: بقا، قدرت، آزادی، تفریح و عشق
  اگر هر کدام از این نیازها را به صورت یک طیف در نظر بگیریم، شدت هر کدام از آن ها باید در شما و یار زندگیتان سنجیده شود.مثلا تعریف شما از تفریح چیست؟ چه نوع فعالیت هایی را تفریح می دانید و به لحاظ کمی چقدر به تفریح نیاز دارید. معمولا چگونه هر یک از این نیازها را برآورده می سازید و چطور می توانید به یکدیگر برای ارضای این نیازها کمک کنید.

 • مسائل مشترک

  در یک زندگی مشترک مساِئلی مانند امور مالی، نوع ارتباط با خانواده و دوستان، فرزند آوری و تربیت فرزند بسیار اهمیت دارند.

  شاید به هنگام گفتگو دریابید که بر سر برخی از آن ها با یکدیگر تفاهم دارید ولی درباره ی برخی دیگر اختلاف نظر و سلیقه میان شما وجود دارد.مطمئن باشید که هرگز در هیچ رابطه ای ،دو نفر تمام و کمال شبیه به هم نخواهند بود.نگاهی به مادرتان بیاندازید،مادری که نه ماه با او یکی بوده اید و احتمالا توسط او تربیت شده اید.چقدر به مادرتان شبیه هستید و چقدر با هم اختلاف نظر دارید؟خودتان پاسخ ساده ی این پرسش را می دانید،پس بیهوده دنبال شخصی که از همه نظر با شما تفاهم داشته باشد نگردید.

  می توانید در گفتگویی شفاف با کمک یک روانشناس خوب بر سر تک تک مساِیل مشترک زندگی به توافقی همدلانه و عادلانه برسید.

 • حل تعارض

  معمولا وقتی با چالشی روبرو می شوید چه راهکاری دارید؟ اگر کسی در رابطه با شما مرتکب اشتباهی بشود،اجازه ی توضیح و دفاع به او می دهید؟ آیا همیشه از یک روش برای حل مسئله استفاده می کنید؟ مثلا همیشه از مشکلات فرار می کنید، یا در مواجهه با آن ها عصبی می شوید؟ یا در شرایط گوناگون رفتاری متناسب با آن موقعیت را برمی گزینید؟

  اگر سرسختانه به باورها و سبک های حل مسئله ی خودتان بچسبید،مطمئن باشید که ازدواج تان تبدیل به صحنه ی جنگی سخت خواهد شد
  شما که قصد ندارید با پوتین های سربازی پای سفره ی عقد بنشینید؟ پس لطفا منعطف باشید و بدانید که ازدواج درس های ارزشمندی خواهد داشت،درس هایی که موجب رشد شخصی شما در زندگی خواهد شد. راه کارهای حل تعارض را بیاموزید وبا آغوشی گشوده پذیرای تجارب گوناگون زندگی باشید.

 • مدیریت هیجان ها

  در مواقع بحرانی و هنگام رویارویی با چالش های زندگی چگونه هیجان هایتان را ابراز می کنید. آیا پیش بینی پذیر هستید؟در رفتارتان ثبات دارید؟چقدر متعادل و منعطف هستید. یار زندگیتان چطور؟
  هردوی شما از گذشته های دور خصلت هایی را با خویش آورده اید که ممکن است بعضی از آن ها مشکل آفرین باشند.بهتراست برای شناخت احساسات مختلف و برخورد با هیجانات گوناگون مهارت های لازم را یاد بگیرید.

  در ضمن به خاطر داشته باشید اگر با افراد خانواده به خصوص مادر و پدرتان مشکلی حل نشده دارید،در صدد حل و فصل باشید .خشم یا غمی که از گذشته به همراه دارید در انتخاب همسر و ازدواج تان تاثیر گذار است.

 • خلق و خو

  ممکن است شما فردی برون گرا باشید ،هیجان های تان را به راحتی ابراز کنید و او بر عکس شما احساساتش را سانسور کند.

  مدیریت هیجان در موارد بحرانی حیاتی ست.خلق و خوی بیولوژیکی شما نیز در بیان هیجان ها بسیار تاثیرگذار هستند.کسی که خلق و خویی آرام دارد،کم حرف است و بیشتر در افکارش به سر می برد با شخصی که پرانرژی ،حراف و شاد و شنگول باشد در رویارویی با تعارضات و ابراز هیجان ها تفاوت بسیار خواهد داشت.

  یادتان باشد خلقیات انسان ها در طی سال های زندگی تعدیل می شود ولی هرگز به طور کامل تغییر نخواهد کرد.از خودتان بپرسید آیا حاضر هستید تا پایان عمر با کسی با خلقیات نامزدتان زندگی کنید؟

 • اختلالات شخصیت

  اگر در عشقی آتشین می سوزید ،لطفا دوش آب سرد بگیرید ، اصلا در وان یخ بخوابید تا کمی از این آتش فروکش کند. حالا چشمهای تان را بگشایید و اطمینان حاصل کنید که یار دلبندتان شخصیتی متعادل دارد.

  اگر او خودشیفته، وابسته، مرزی، وسواسی و از این دست اختلالات داشته باشد کارتان زار خواهد بود. اختلالات شخصیت به سختی درمان می شوند و اگر شما قصد دارید با کسی که دچار این اختلالات است ازدواج کنید،باید آن پوتین سربازی که گفتم را به پا کنید.

 • حریم شخصی

  حالا که این همه عاشق هستید و در طی شبانه روز بارها و بارها با هم تماس می گیرید، بدانید و آگاه باشید که این روال همیشگی نمی ماند.این چسبندگی بیش از حد آزار دهنده خواهد شد.پس لطفا کمی فاصله بگیرید، مستقل باشید و حریم شخصی تان را روشن کنید. خطوط قرمز رنگ مرز بندی های شما را مشخص می کنند و احترام به این خطوط همیشه شما را در حد فاصلی ایمن از یکدیگر قرار می دهد حد فاصلی که دوام عشق شما را تضمین می کند.

  عشق میان شما، پذیرش تجارب زندگی، تعهد به رشد شخصی، صداقت و شجاعت پذیرش اشتباهات، مواردی ست که مسیر زندگی زناشویی را هموار می کند و در این مسیر مناظر زیبایی خواهید دید. لطفا به یاد داشته باشید که در برخورد با اولین مشکل پس از ازدواج حتما با مشاورتان تماس بگیرید و مشکل پیش رو را حل کنید.

  حالا که این مقاله را خوانده اید خودتان قضاوت کنید، آیا شانس بردن یک لامبورگینی کم نظیر به تنهایی کافیست یا مهم تر از آن مهارت شما در رانندگی ست؟ شاید اگر شما راننده ی ماهر و خوش ذوقی باشید با یک خودروی معمولی تر هم سفری جالب و هیجان انگیز پیش رو داشته باشید.

  البته ببخشید که یار دلبندتان را با یک خودرو مقایسه کرده ام، شما می دانید که قرار نیست به تنهایی فرمان زندگی را به دست بگیرید یا کنترل گر همسرتان باشید، شما با هوش انتزاعی خود مفهوم این مثال را دانسته اید، حتما شنیده اید که در مثال جای مناقشه نیست.

مشاوره پیش از ازدواج چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

وقتی دو نفر تصمیم به ازدواج می‌گیرند، در اغلب مواقع به جای فراهم کردن مقدمات ازدواج خود مشغول فراهم کردن مقدمات عروسی هستند، مقدماتی مانند: خرید یا اجاره لباس عروس، اجاره سالن، تهیه لیست میهمانان، چاپ کارت عروسی و… ، اما سوالاتی به وجود می‌آیند مانند این که:

آیا این دو زوج شناختی کافی از هم دارند؟ آیا در مورد موضوعاتی مانند: برنامه‌ریزی مالی، تصمیم‌گیری در زندگی مشترک، برقراری ارتباط، مسئولیت‌پذیری و… به توافق رسیده اند؟ آیا به جز تهیه جهیزیه و گرفتن عروسی سایر مقدمات زندگی زناشویی خود را فراهم کرده‌اند؟ همان طور که دیوید اولسون روانشناس معاصر می‌گوید: آنها انرژی زیادی را برای انتخاب کیک عروسی صرف می‌کنند، کیکی که توسط میهمانان گرسنه طی چند دقیقه مصرف می‌شود حال آن که باید انرژی خود را صرف آموختن اصول پویای ازدواج و بالا بردن مهارت‌های لازم برای همسر شدن و یا پدر و مادر شدن به کار ببندند و متاسفانه این اشتباه بزرگ جوانان ماست.

در همین راستا هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج این است که زوجین به شناخت کاملی از یکدیگر برسند و یاد بگیرند که با وجود تفاوت‌های شخصیتی چگونه با مشکلات زناشویی روبه‌رو شوند؟ مشاوره قبل از ازدواج 3 هدف اساسی را دنبال می‌کند:

 • بررسی آمادگی زوجین برای ازدواج

 • ارزیابی همخوانی ویژگی‌های شخصیتی و محیطی زوجین

 • ارزیابی و در نهایت آموزش مهارت‌های مورد نیاز برای زندگی

موضوعات مطرح شده در مشاوره ازدواج طیف وسیعی از موارد را در بر می‌گیرد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

امور مالی، نحوه ارتباط صحیح، باورها و ارزش‌ها، نقش‎ها در ازدواج، ابراز محبت و رابطه جنسی، فرزندان و تربیت آن‌ها، رابطه‌های خانوادگی، نحوه تصمیم‌گیری، نحوه مواجهه با عصبانیت، نحوه گذراندن وقت در کنار هم، داشتن انتظارات واقع بینانه از ازدواج، مهارت حل مسئله، آرزوها، تمایلات، تفاوت‌ها، خط قرمزها و…

با این که هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج سنجش همخوانی دو طرف در امر ازدواج است ولی در مواقعی پیش می‌آید که دو طرف با هم از بسیاری از جنبه‌ها همخوانی دارند ولی نیاز است برای ادامه زندگی و داشتن خانواده‌ای پویا و عاری از مشکل، مهارت‌های زندگی مثل حل مسئله و مدیریت خشم را یاد بگیرند.

مشاوره پیش از ازدواج چگونه انجام می شود؟

در مشاوره پیش از ازدواج، جلسات به‌ صورت انفرادی و زوجی برگزار می‌شوند. گاها بعضی از روانشناسان آزمون‌های روانشناختی معتبری را به صورت کتبی از طرفین می‌گیرند. این آزمون‌های روان‌شناختی به‌ منظور شناخت ویژگی‌های شخصیتی طرفین به کار می‌رود و در صورت همخوانی نسبی ویژگی‌های شخصیتی احتمال موفقیت در ازدواج افزایش می‌یابد.

معمولا در ابتدا زوجین به لحاظ رفتاری، خانوادگی، شیوه زندگی، تحصیلات، عقاید مذهبی، میزان مدت آشنایی و دلایل ازدواج بررسی می‌شنود، در مرحله بعدی مشاور دو نفر را از لحاظ ذهنی، تفکرات و خصوصیت‌های فردی بررسی می‌کند و در مرحله آخر هم مشاور نگاهی به مسائلی مانند سرگرمی، تفریحاتی که با خواهند داشت و… می‌اندازد.

مشاور سعی می‌کند دیدگاه‌های طرفین را مورد بررسی قرار دهد، طرف مقابل را با این دیدگاه‌ها آشنا کند، او سعی داردکه این دیدگاه‌ها را به یکدیگر نزدیک کند و یا با وجود تفاوت‌های موجود شیوه برخورد مناسب با این تفاوت‌ها را آموزش دهد.

یک مشاور پیش از ازدواج( روانشناس خوب) هرگز جواب “بله” یا “نه” به ازدواج زوجی نمی‌دهد، بلکه فقط ارزیابی می‌کند که این دو نفر تا چه حدی می‌توانند زندگی خوبی داشته باشند و نتیجه و مشکلات احتمالی را در اختیار زوجین قرار می دهد، ولی در نهایت تصمیم‌گیری نهایی را بر عهده خود زوجین می‌گذارد.

معمولا وقتی افراد درگیر رابطه عاطفی عمیقی می‌شوند به درستی نمی‌توانند تصمیم‌گیری کنند، چون در این درگیری عاطفی نمی‌توانند نکات منفی را به درستی ببینند و این مشاور پیش از ازدواج است که می‌تواند در چنین شرایطی به شخص یاری برساند.

چه زمانی برای مشاوره پیش از ازدواج مناسب است؟

بلافاصله پس از آشنایی، موقعیت مناسبی برای مراجعه به مشاور پیش از ازدواج نیست.

همچنین گذشت زمان زیاد نیز باعث می شود رابطه عاطفی عمیق شکل بگیرد و این ممکن است از کیفیت جلسات مشاوره بکاهد. معمولا بهترین زمان انجام مشاوره پیش از ازدواج در صورت خواستگاری بعد از هشت الی ده ساعت گفتگو و در صورت آشنایی پس از دو یا سه ملاقات است.

برای مشاوره پیش از ازدواج باید به چه نوع متخصص حوزه روانشناسی مراجعه کرد؟

مشاوره پیش از ازدواج هم توسط کسانی که در حوزه روانشناسی تحصیلات تخصصی و آکادمیک دارند انجام می‌شود و هم توسط مشاوران. ولی بهتر است برای مشاوره پیش از ازدواج، روانشناس بالینی در اولویت قرار بگیرد، زیرا روانشناسان بالینی بهتر می‌توانند مشکلات شخصیتی و اختلال‌های روانی را تشخیص دهند. عده‌ای از روانشناسان نیز در گرایش خانواده درمانی تخصص دارند که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

علاوه بر تخصص در حوزه روانشناسی یک مشاور پیش از ازدواج خوب مانند دیگر روانشناسان باید صبور باشد و در امر تصمیم گیری عجله نکند، از مهارت گوش دادن فعال و موثر برخوردار باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن به مراجعین خود کمک کند. بهتر است خود نیز ازدواج کرده باشد تا با چالش‌های انتخاب همسر و فضای همسرداری و ازدواج آشنایی بیشتری باشد.

با توجه به مطالب ذکر شده می توان بیان کرد که آگاهی و اطلاعات زن و مرد از تفاوتهای فردی یکی از آمادگی‌های اساسی برای ازدواج است و به همه زوجینی که قصد ازدواج دارند پیشنهاد می‌شود که حتما از مشاوران مجرب و یا یک روانشناس خوب در این زمینه کمک بگیرند.

و ذکر این نکته که طرفین باید در مشاوره ازدواج به صورت کاملا صادقانه به سوالات مشاور پاسخ دهند، از اهیمت بالایی برخوردار است. اگر اطلاعات غلطی را در اختیار مشاور بگذارید مسلما روانشناس یا مشاور را به اشتباه می‌اندازید و این باعث می‌شود که مشاور نتواند به درستی شما را راهنمایی کند. به مشاور خود اطمینان کنید و اگر در زمینه‌ای تردید دارید حتما آن را با مشاور خود در میان بگذارید.

ساعات کار

تمام روزهای هفته ۰۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰

  ۸۸۲۱۷۰۸۸ – ۰۲۱

آدرس

در صورت نیاز جهت تعیین وقت مشاوره حضوری و تلفنی می توانید با شماره تلفن: ۸۸۲۱۷۰۸۸ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

۱۳۹۸-۴-۲۴ ۱۱:۴۷:۲۸ +۰۰:۰۰

اطلاعات تماس

 • میدان ونک ، خیابان ملاصدرا ، بعد از بیمارستان بقیه اله ، پلاک 209 ، طبقه 5 ، واحد 18
 • ۸۸۲۱۷۰۸۸ – ۰۲۱

 • ساعت کارتمام روزهای هفته 09:00 تا 21:00