آزمون آدمک ( گودیناف)

تماس و رزرو

آزمون آدمک ( گودیناف)

تماس و رزرو

آزمون آدمک ( گودیناف)

تست هوش (سن اجرا: از 3 تا 13 سال)
آزمون ترسیم آدمک یکی از آسانترین ، عملی ترین وجهانی ترین آزمونهای تصویری است. این آزمون به وسیله عده زیادی کد گذاری شده است که مهمترین آنها کار خانم آمریکائی فلورانس گودینافFlorence Goodenough است که در سال 1920 در ایالت نیوجرسی آمریکا روی چهار هزار کودک آنرا آزمایش نمود . در فرانسه نیز دکتر فای Fay در این زمینه کار کرده است.

آزمون آدمک گودیناف چیست؟

آزمون آدمک یا گودیناف (Goodenough Draw-a-Man Test) یکی از آزمون‌های روان‌شناختی است که هدف آن، اندازه‌گیری سطح توسعه شناختی و هوش کودکان، از طریق ارزیابی نقاشی یک یا چند آدمک است که کودک آن را می‌کشد. این آزمون به ویژه برای کودکان در رده سنی پیش‌دبستانی و دبستان طراحی شده است.

ارزیابی آزمون آدمک گودیناف به این ترتیب است که روانشناس یا کارشناس مصحح تست، به جزئیات نقاشی و نکاتی مانند تعداد اعضای بدن آدمک، وجود سر، دست‌ها، پاها، چشم‌ها، موها، ویژگی‌های صورت و بدن و… توجه می‌کند و بر این اساس، نمره‌دهی مناسبی را انجام می‌دهد.

هدف:

مهمترین هدف آزمون ، تعیین درجه هوشمندی سن عقلی و بهره هوشی کودک است . همچنین این آزمون را زمانی به کار می بریم که آزمونهای هوشی دیگر مقدور نیست و می خواهیم هر چه سریعتر درباره درجه هوشی کودک به نتیجه برسیم . علاوه بر این ، اطفالی که زبان نمی دانند و قادر به سخن گفتن نیستند بهترین ابزار سنجش این آزمون می باشند.

دستور اجرا:

اجرای آزمون ساده است . به کودک گفته می شود:” یک آدم ترسیم کن و هر چه می توانی آنرا زیبا و خوب بکِش ” ، اضافه می نمائیم زمان این کار هر چقدر طول بکشد اشکالی ندارد.
نکاتی که در عمل و ارزیابی باید رعایت کرد:

  • برای ترسیم بهتراست یک مداد سیاه یا یک خودکار راحت و روان دراختیار کودک بگذاریم . با مداد رنگی به دشواری می توان رسم کرد و اجزاء را تشخیص داد.

  • اگر نقاشی با مداد رنگی کشیده شود ، شرایط دیگری برای ارزیابی لازم است که باید رعایت شود.

  • کاغذ برای رسم نقاشی کودک باید حداقل 30 × 21 باشد.

  • اجازه بدهید کودک چند تصویر بکشد ، سپس بهترین و کاملترین را برای نمره گذاری انتخاب کنید.

  • اگر نتایج چند بار کشیدن آدمک با یکدیگر فرق داشت نشان ناراحتی های دیگری در کودک است که باید به متخصص مسائل روانی و یا یک روانشناس خوب مراجعه کرد.

ساعات کار

تمام روزهای هفته ۰۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰

  ۸۸۲۱۷۰۸۸ – ۰۲۱

آدرس

در صورت نیاز جهت تعیین وقت مشاوره حضوری و تلفنی می توانید با شماره تلفن: ۸۸۲۱۷۰۸۸ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم