تست MMPI

تست شخصیت چند وجهی مینه سوتا یا همان تست MMPI همانند تست نئو جزو معروف ترین و پر مصرف ترین تست های روانشناسی دنیا می باشد . در سالیان گذشته گروهی از پژوهشگران دانشگاه مینه سوتا واقع در کشور آمریکا این تست روانشناسی محبوب را ارائه دادند و این امر موجب نام گذاری این تست ، باعنوان مینه سوتا یا به صورت مختصر MMPI شده است .

پادکست تست MMPI :

تست روانشناسی MMPI

تست روانشناسی MMPI برای افرادی که دچار اختلالات روانی هستند و از بیماری های روانی رنج می برند ، مورد استفاده قرار می گیرد .

به این صورت که روانشناسان برای تشخیص نوع بیماری و شدت آن از این تست استفاده می کنند . این تست چند وجهی در غالب یک پرسشنامه مطرح می شود که روانشناسان می بایستی نتایج حاصل از این تست را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند و در نهایت نتیجه ی آن را بر روی نمودار نشان دهند که این نمودار بیانگر دو دسته مقیاس بالینی و اعتبارسنجی می باشد .

روانشناسان با استفاده از اطلاعات حاصل ، درمان مناسب را انتخاب می کنند . این تست روانشناسی قابلیت تفسیر و ارزیابی توسط سیستم های کامپیوتری را نیز دارا می باشد اما نتیجه ی حاصله توسط پزشک از دقت بالاتری برخوردار است .

تست شخصیت مینه سوتا (MMPI)

تست مینه سوتا  در طول این سال ها بسیار مورد تجدید نظر و اصلاح قرار می گیرد و به همین دلیل هر ساله بر کیفیت و محبوبیت این تست روانشناسی افزوده می شود .امروزه تست مینه سوتا در بسیاری از مراکز روانشناسی دنیا ، برای تشخیص شخصیت ، بیماری های روانی و اختلالات مورد استفاده قرار می گیرد .

هدف از اجرای آزمون MMPI

هدف از اجرای این تست ، شناخت شخصیت افراد می باشد . با شناخت شخصیت افراد می توان به طرز رفتار آن ها ، مشکلات اجتماعی ، ناسازگاری ها و اختلالات پی برد .

بررسی و تحلیل این تست می تواند اطلاعات بسیار مفید و با ارزشی در اختیار روانشناسان قرار دهد و روانشناسان با کمک این اطلاعات به درمان این گونه اختلالات بیماران خود بپردازند . اجرای این تست کاربرد های بسیار فراوانی دارد . به طور مثال :

 1. شناخت شخصیت فرد مورد نظر
 2. مشاوره خانواده
 3. مشاوره قبل از ازدواج
 4. انتخاب بهترین درمان
 5. مشاوره قبل از استخدام
 6. مشاوره برای امور قضایی

تست ازدواج MMPI

تست ازدواج MMPI از جمله معروف ترین تست هایی است که قبل از ازدواج باید انجام دهید . این تست ویژگی های عاطفی ، مشکلات جنسی و اختلال های زیادی را برای مشاور ازدواج نمایان میکند.

استفاده از تست MMPI در دوران خواستگاری به منظور بررسی شخصیت کیس موردنظر ازدواج، یکی از روش‌های معمول استفاده از این تست در زمینه روابط و ازدواج است. با توجه به تنوع و گستردگی موضوعاتی که این تست به آن‌ها می‌پردازد، MMPI می‌تواند به زوجین کمک کند تا بیشتر یکدیگر را بشناسند و مسائل مهمی مانند تطابق شخصیتی، نحوه رفتار و عملکرد در مواجهه با استرس و مشکلات، سبک‌های ارتباطی و تفاوت‌های فردی یکدیگر را درک کنند.

در جلسات خواستگاری، استفاده از تست ازدواج MMPI می‌تواند به صورت گسترده‌تری به معرفی و تشریح مشخصات شخصیتی زوجین و تحلیل تفاوت‌ها و تطابق‌های آن‌ها بپردازد. این تست می‌تواند به زوجین کمک کند تا مسائلی مانند سبک‌های ارتباطی، میزان تحمل استرس، نگرش به مسائل روزمره، سطح اعتماد به نفس و سبک‌های مدیریت هیجان را در یکدیگر بشناسند. این آگاهی به زوجین کمک می‌کند تا بیشتر و بهتر درک کنند که آیا از نظر شخصیتی و ارزش‌های اصلی با یکدیگر سازگار هستند یا خیر.

همچنین، استفاده از تست MMPI می‌تواند در فرآیند ارزیابی شخصیتی در ازدواج کمک کند. با تحلیل نتایج این تست، می‌توان به جوانبی از شخصیت زوجین دست پیدا کرد که در زندگی مشترک می‌تواند مؤثر باشد. این معلومات می‌تواند به زوجین کمک کند تا بهترین تصمیم را در مورد ادامه رابطه و ازدواج بگیرند.

 

آزمون  MMPI چگونه است

آزمون MMPI یک پرسشنامه خودسنجی می باشد که فرم اولیه آن توسط پژوهشگران آمریکایی ، دارای 565 سوال به صورت بله یا خیر می باشد که فرد مورد نظر می بایستی در زمان مشخص به این سوالات با دقت پاسخ دهد .

این تست برای افرادی که بیش از 16 سال سن دارند و یا افرادی که حداقل کلاس هشتم را گذرانده باشند ، قابلیت اجرا دارد . این آزمون با تشخیص روانشناس می تواند به صورت انفرادی یا گروهی برگزار شود . در حال حاضر بسیاری از مراکز روانشناسی از نمونه های معمول این آزمون با تعداد سوال های محدود ، استفاده می کنند .

تفسیر تست MMPI :

تفسیر تست MMPI و در نهایت امتیازدهی به این آزمون پیچیده ، تجربه ، تخصص و مهارت بالایی را می طلبد . نمره گذاری و تحلیل پاسخ های این تست با استفاده از مقیاس های مختلف صورت می گیرد . این مقیاس به دو دسته تقسیم می شود . مقیاس های روانی و مقیاس های بالینی که در قسمت بعد به شرح مختصر این دو مقیاس می پردازیم .

1- مقیاس های روانی در تست mmpi :

در تفسیر تست MMPI ، اولین دسته از مقیاس هایی که برای امتیازدهی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد ، مقیاس های روانی می باشد .این مقیاس احتمالات را در نظر می گیرد . به طور مثال احتمال اینکه فرد به دروغ به سوالات پاسخ داده باشد را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد . این احتمال بدین معناست که فرد سعی دارد خود را بهتر از آنچه که هست یا بدتر از آنچه که هست نشان دهد . همچنین ممکن است فرد در حین انجام تست ها حالتی تدافعی از خود نشان دهد یا به اصطلاح جواب سر بالا به تست ها بدهد .

 2- مقیاس های بالینی :

مقیاس های بالینی خصوصیات شخصیتی افراد را در ابعاد مختلف مورد تحلیل قرار می دهد . مقیاس بالینی انواع مختلفی دارد که در اینجا به شرح مختصر برخی از آن ها می پردازیم :

1- مقیاس افسردگی (D) : با بررسی این مقیاس و تست افسردگی میزان افسردگی شخص را می توان مشخص کرد .

2- مقیاس هیپوکندری (HS) : با تحلیل این مقیاس میزان حساسیت فرد نسبت به مشکلات جسمی شامل بیماری ها و ناراحتی ها جسمی مشخص می شود .

3- مقیاس انحراف اجتماعی (PD) : با ارزیابی این مقیاس می توان میزان ناسازگاری های اجتماعی را مشخص کرد .

4- مقیاس اختلال مانیا (MA) : اختلال مانیا یا در اصطلاح شیدایی ، درست برعکس افسردگی می باشد . با تحلیل و بررسی این مقیاس می توان میزان شیدایی شخص را مشخص کرد . افرادی که به این اختلال دچار می شوند ، بسیار شاد تر و پر انرژی تر از آدم های معمولی هستند .

نسخه فارسی تست شخصیت MMPI (تست مینه سوتا)

آزمون چند وجهی MMPI توسط گروهی از پژوهشگران آمریکایی ارائه شده است . این آزمون به علت جامع بودن و صحیح بودن نتیجه های آن ، به سرعت از محبوبیت بالایی برخوردار شد و بیش از پنجاه کشور آن را به زبان خود ترجمه کردند .

از آنجایی که در فرهنگ غربی و فرهنگ ایرانی تفاوت هایی وجود دارد ، پس از ترجمه ی این آزمون محبوب آن طور که باید شخصیت فرد را منعکس نمی کرد و روانشناسان دچار مشکل می شدند . به همین منظور گروهی از روانشناسان متخصص و ماهر کشور ما ، تست ها را با توجه به شرایط فرهنگی کشور تهیه می کنند و این تست معتبر و محبوب در بسیاری از مراکز روان درمانی و پژوهشی استفاده می شود .

 

در صورت نیاز جهت تعیین وقت مشاوره حضوری و تلفنی می توانید با شماره تلفن: ۸۸۲۱۷۰۸۸ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

2023-07-04T20:29:50+03:30توسط |دسته‌ها: تست های روانشناسی|12 دیدگاه

12 دیدگاه

 1. Avatar
  ترانه سپتامبر 27, 2020 در 3:29 ب.ظ پاسخ

  سلام. ببخشید میخواستم بپرسم تست mmpi برای کودکان و نوجوانان کاربرد نداره؟

  • ehsan sherafati
   ehsan sherafati می 29, 2021 در 12:47 ق.ظ پاسخ

   برای کودکان خیر برای نوجوان هم بستگی به سن داره

  • Avatar
   ملیکا ژوئن 27, 2021 در 3:29 ق.ظ پاسخ

   زندگی شوخی بردار نیس

 2. Avatar
  Elahe سپتامبر 28, 2020 در 4:43 ق.ظ پاسخ

  فرق آزمون mmpi با آزمون نئو چیه؟ و اینکه کدوم معتبرتره؟

  • ehsan sherafati
   ehsan sherafati می 29, 2021 در 12:46 ق.ظ پاسخ

   سلام وقت بخیر
   هر دو آزمون شخصیت هستش،
   هر دو معتبر هستند ، بستگی داره که برای چه نیازی بخواییم تست رو اجرا کنیم.

 3. Avatar
  صالحی نوامبر 23, 2021 در 10:40 ق.ظ پاسخ

  سلام و عرض ادب.بهترین تست شخصیتی برای بدو استخدام چه تستی پیشنهاد میکنید؟

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی دسامبر 16, 2021 در 5:08 ب.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر
   تست شخصیتی به نوع کاری که قرار هستش اون کارمند انجام بده هم بستگی داره
   و تست های شخصیتی زیادی هستش، MMPI یکی از قوی ترین هاست

 4. Avatar
  حمید ژوئن 26, 2022 در 2:24 ب.ظ پاسخ

  سلام من یک سری تفاوت های شخصیتی با کل جامعه دارم و ازش راضی ام و باهاشون اوکی ام اما میخوام با این تست خودمو بیشتر بشناسم و موشکافی کنم . انسانی هستم که ساعتت زیادی رو تنها و در سکوت میگذرونم و شناخت خودم برام مهمه.
  میخواستم حضورتون این تست رو انجام بدم.
  لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایین ممنونم

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی ژوئن 29, 2022 در 4:56 ب.ظ پاسخ

   سلام وقت بخیر
   لطفا با شماره کلینیک
   02188217088 تماس بگیرید
   کامل راهنمایی تون میکنن

 5. Avatar
  زهرا نوامبر 9, 2022 در 3:30 ب.ظ پاسخ

  من از دکتر روانشناس خواستم که بهم نامه بده و گواهی کنه که من لکنت زبان دارم، گفت حتماً باید تست mmpi رو بدی تا نامه بدم 🙁
  نمیدونم وقتی من موقع صحبت کردن عادى دارم لکنت میکنم، واقعاً این تست لازمه؟

  • دکتر شقایق درویشی
   دکتر شقایق درویشی ژانویه 24, 2023 در 4:18 ب.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر
   نه لزومی برای تست نداره
   برای راهنمایی بیشتر با کلینیک تماس بگیرید همکاران من در کلینیک راهنمایی تون میکنن
   02188217088

 6. Avatar
  جواد نوامبر 18, 2022 در 6:49 ق.ظ پاسخ

  سلام
  هیچ سایتی سولات رو دسته بندی نکرد. شما اولین باشید.
  منظور اینکه کدام شماره سوال مثلا مربوط به مقیاس L هست

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم