تست نئو (آزمون NEO)

 

تست نئو از مشهورترین و معتبرترین تست‌های شخصیت شناسی در دنیا است که کاربرد‌های زیادی در روانشناسی دارد. آزمون نئو حاصل تلاش شبانه روزی تعداد زیادی متخصص در زمینه روانشناسی است ، و تقریبا از سه دهه گذشته تا کنون جزو برترین آزمون های روانشناسی و تست شخصیت به حساب می آید.

برای انجام تست نئو و مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۲۱۷۰۸۸ تماس بگیرید.

آزمون نئو بر پایۀ مدل پنج عاملی شخصیت تنظیم شده است. دانشمندانی که این تست را خلق نموده اند برای چند سال ویژگی های گوناگون شخصیتی را انتخاب نموده و پرسشنامه های مفصل را روی مردم اجرا کرده اند. سپس با استفاده از روش های پیچیده آماری به 5 عامل بزرگ شخصیت دست یافته اند.

آزمون نئو (NEO)

آزمون نئو از پرکاربردترین تست‌های روانشناسی است که مهم‌ترین مزیت آن، اعتبار و دقت بالای نتایج است. انجام تست نئو و تحلیل نتایج آن، زمان زیادی از شما می گیرد ولی آزمون نئو از علمی‌ترین تست‌ها برای بررسی بی‌طرفانه و دقیق شخصیت است و میتواند اطلاعاتی در اختیار شما بگذارد که در کمتر تست شخصیت‌شناسی بدست می آید.

کاربرد تست نئو

تست نئو کلا پنج جنبه از شخصیت شما را می سنجد. پایداری هیجانی تان، برون گرایی یا درون گرایی تان، اشتیاقتان به تجربه های تازه، توافق پذیریتان و مسئولیت پذیریتان. به همین علت یک نمره کلی از این تست به دست نمی آید. ۵ نمره به دست می آید که هر کدامشان مربوط به یک عامل شخصیتی شماست.

 

موارد استفاده از تست نئو

این تست در بسیاری از زمینه‌ها و موارد می‌تواند مفید باشد، از جمله:

  1. ارزیابی شخصیت: تست نئو می‌تواند در راستای ارزیابی شخصیت فرد و شناخت الگوهای شخصیتی وی، مورد استفاده قرار گیرد. با ارزیابی 5 عامل شخصیتی تست NEO، می‌توان به فهم عمیق‌تری از ویژگی‌های شخصیتی فرد دست پیدا کرد. این مورد، خصوصاً در زمینه ازدواج و رابطه، برای شناخت فرد موردنظر، می‌تواند کاملاً مفید باشد.
  2. مشاوره و روان درمانی: آزمون نئو می‌تواند در فرآیند مشاوره و روان درمانی مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از نتایج تست، مشاور یا روانشناس می‌تواند الگوهای شخصیتی فرد را بیشتر درک کرده و برنامه‌های مشاوره‌ای متناسب با نیازهای فرد ارائه دهد.
  3. انتخاب شغلی و استخدام: در فرآیند استخدام و انتخاب شغلی، تست NEO می‌تواند به عنوان یک ابزار ارزیابی شخصیتی مورد استفاده قرار گیرد. با تحلیل نتایج تست، میزان تناسب فرد با نیازها و ویژگی‌های شغلی مورد نظر بررسی می‌شود.
  4. مطالعات پژوهشی: تست نئو در مطالعات پژوهشی در زمینه روانشناسی شخصیت و روانشناسی فردی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست می‌تواند به عنوان یک ابزار استاندارد در جمع‌آوری داده‌ها و ارزیابی شخصیت در پژوهش‌های مختلف، مفید واقع شود.

 

 آزمون ۵ عامل مهم شخصیت

در این قسمت به شرح این پنج عامل شخصیت به صورت مختصر می پردازیم :

عامل اول : پایداری یا بی ثباتی هیجانی

پایداری و عدم پایداری هیجانی در افراد ، یکی که از عوامل تاثیرگذار بر شخصیت آن ها می باشد . معمولا احساسات منفی همچون استرس و اضطراب اجتماعی ، ترس ، خشم و کینه ، نفرت وخصومت و … از جمله بی ثباتی های هیجانی در افراد می باشد و احساسات مثبت هم چون احساس علاقه ، شوخ‌ طبعی و … از جمله پایداری های هیجانی محسوب می‌شوند . با انجام تست Neo می‌توان به پایداری و عدم پایداری هیجانی افراد پی برد .

عامل دوم : برون گرایی یا درون گرایی افراد

تشخیص برون گرا بودن یا درون گرا بودن افراد می تواند به شناخت شخصیت افراد کمک کند . در واقع به افرادی که به راحتی با محیط پیرامون خود و اطرافیان خود ارتباط برقرار می کنند ، برون گرا گفته می شود . افراد برون گرا به راحتی در اجتماعات شرکت می کنند و به راحتی می توانند با افراد مختلف مشغول به کار شوند . اما افراد درون گرا برخلاف افراد برون گرا ، به راحتی نمی توانند وارد اجتماع شوند همچنین افراد برون گرا ، عموماً افرادی محافظه‌ کار هستند و از کارهایی که بتواند به تنهایی انجام دهند ، به خوبی استقبال می ‌کنند . با انجام این تست می توانید به برون گرا بودن یا درون گرا بودن خود پی ببرید و شغل و شیوه ی زندگی متناسب با شخصیت خود را بیابید .

عامل سوم : توافق پذیری افراد

شاخص توافق پذیری ، ارتباطات میان فردی را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌ دهد . فرد توافق پذیر به راحتی با افراد دیگر ارتباط دوستانه و صمیمی برقرار می‌ کند . اینگونه افراد از شرکت در اجتماع و همچنین کارهای گروهی لذت می برند و کارهای گروهی را به کار های انفرادی ترجیح می دهند . افراد توافق پذیر اهل رقابت هستند . در مقابل اینگونه افراد ، افراد توافق ناپذیر قرار دارند . اینگونه افراد برخلاف افراد توافق پذیر کارهای انفرادی را بر کارهای گروهی مقدم می شمارند . همچنین افراد توافق ناپذیر اهل رقابت و ریسک کردن نیستند .  تشخیص توافق پذیر بودن یا توافق ناپذیر بودن بسیار برای شناخت شخصیت افراد موثر و مفید می باشد .

عامل چهارم : مسئولیت‌ پذیری افراد

یکی از روش های شناخت شخصیت افراد ، مسئولیت پذیری آن ها می باشد . افراد مسئولیت پذیر به راحتی می ‌توانند در محیط ‌های اجتماعی مشغول به کار شوند و مسئولیت‌ها را به عهده بگیرد و به بهترین شکل آن ها را به انجام برسانند . در مقابل این گونه افراد ، افراد غیر مسئولیت پذیر قرار دارند . این گونه افراد از پذیرش مسئولیت ها بیزار هستند و در صورتی که مسئولیتی به آن ها سپرده شود آن را نمی‌ توانند آن را به ثمر برسانند . این بعد شخصیت  بسیار حائز اهمیت می باشد

عامل پنجم : اشتیاق افراد به تجربه های تازه

یکی دیگر از شاخص‌ های شناخت شخصیت افراد ، میزان اشتیاق آن ها به کسب تجربیات تازه در کار و زندگی می باشد . این گونه افراد مدام به دنبال یافتن اطلاعات و تجربیات جدید هستند و در صورت دستیابی به تجربیات جدید احساس خوشنودی می ‌کنند . همین موضوع باعث ترغیب آن ها به کسب تجربیات جدید و در نهایت موفقیت آن ها در کار و زندگی می شود . در مقابل این گونه افراد ، افرادی هستند که میلی به دستیابی به تجربه و اطلاعات جدید ندارند . همین امر باعث جلوگیری از پیشرفت آن ها می شود . شناخت این بعد از شخصیت بسیار به افراد کمک می کند .

پرسشنامه شخصیت شناسی (تست نئو)

تست Neo کاربرد های بسیار گسترده ‌ای دارد و تمامی افراد برای شناخت فردی و شناخت اختلالات روانشناسی می ‌توانند از این تست کاربردی استفاده کنند . همچنین انجام تست Neo پیش از ازدواج ، به داشتن ازدواج موفق بسیار کمک می‌ کند . چرا که زوجین با اخلاقیات و نقاط ضعف و قوت یکدیگر به خوبی آشنا می شوند و می توانند راحت تر با یکدیگر ارتباط برقرار کند . به علاوه کارفرمایان شرکت‌ های مختلف نیز می‌ توانند از این تست برای استخدام نیروی کار استفاده کنند . با انجام این تست می تواند به راحتی با شخصیت کارمندان خود آشنا شوند و با توجه به شخصیت آنها سمت های متناسب با شخصیت شان را به آن ها واگذار کنند .

پرسشنامه نئو

با انجام آزمون نئو، به پنج عامل اصلی شخصیت امتیاز داده میشود. و در نتایج این تست، صفات به صورت طیف نشان داده می‌شود و از دسته‌بندی‌هایی به سبک MBTI خبری نیست. این موضوع، دقت و صحت نتایج تست نئو را بالا برده ولی استفادۀ فردی از اطلاعات را سخت‌تر میکند.

پرسشنامه NEO، ۵ عامل بنیادی شخصیت و ۶ ویژگی در هر عامل یا به عبارتی ۳۰ ویژگی شخصیتی را مورد ارزیابی قرار می دهد و بر این اساس تحلیل کاملی از شخصیت افراد را نشان می‌دهد.

آزمون‌های NEO PI-R و NEO-FFI

تست NEO PI-R علاوه بر سنجش پنج عامل اصلی شخصیت، در هر عامل، شش صفت را بررسی میکند. این تست ۲۴۰ سوال دارد و نسخۀ کوتاه‌ شدۀ آن به نام NEO-FFI دارای ۶۰ سوال است و فقط پنج عامل اصلی شخصیت را امتیازدهی میکند.

پاسخنامه تست نئو

پاسخنامه تست نئو بر اساس مقیاس لیکرتی (کاملاً مخالفم، مخالفم، بی تفاوت، موافقم و کاملاً موافقم ) تنظیم شده است . نمره گذاری فرم کوتاه تست نئو یعنی NEO-FFI در تمام مواد یکسان نیست.

به این معنی که در نمره گذاری برخی از مواد فرم کوتاه تست نئو ، به کاملاً مخالفم نمره ۴، مخالفم نمره ۳، بی تفاوت نمره ۲، موافقم نمره ۱ و کاملاً موافقم نمره 0 تعلق می گیرد. در حالی که برخی دیگر از مواد این فرم کوتاه به صورت عکس حالت گفته شده نمره گذاری می شوند .

تفسیر آزمون نئو

در تفسیر آزمون نئو، امتیازات پنج عامل اصلی شخصیت را دو به دو در کنار هم قرار میدهند و با توجه به بالا و پایین بودن دو مولفه به دسته‌بندی‌هایی میرسند. این دسته‌بندی‌ها تمایلات رفتاری افراد در موقعیت‌های مختلف را بیان میکند.

به طور مثال دو عامل برونگرایی (E) و موافق بودن (A) در کنار هم قرار گرفتند و یک نوع تیپ‌بندی ایجاد کردند که شیوۀ تعاملات فرد را نشان میدهد.

انجام این تست‌ بدون حضور یک روانشناس خوب اعتبار چندانی برای تشخیص اختلالات روانی ندارد اما اگر تست را با دقت انجام داده باشید و به طور مثال در صفاتی نوروتیک (N)، امتیاز بسیار بالایی به دست بیاید، جا دارد مقداری روی آن تامل کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم