خانه/اختلالات روانی, ترس و فوبیا/اختلال میسوفونیا (صدابیزاری) چیست ؟

میسوفونیا چیست ؟

میسوفینا (Misophonia) یا سندروم حساسیت صدایی نوعی اختلال روانی است که در آن شخص با شنیدن برخی صداها از لحاظ فیزیولوژیکی تحریک می شود و از خود واکنش های گاها احساسی یا پرخشگرانه  نشان می دهد .

صداهایی که ممکن فرد درگیر با سندروم میسوفونیا را تحت تاثیر خود قرار بدهد طیف گسترده ای را شامل می شود .

  •  صداهایی مثل صدای برخورد انگشتان با صفحه کلید
  • سر و صدای ایجاد شده به هنگام خوردن یا جویدن چیزی
  • نفس کشیدن دور و اطرافیان
  • صدای چک چک کردن شیر ظرفشویی
  • صدای برف پاک کن

یا هر چیز دیگری که بتواند اعصاب و روان شما را تحت تاثیر خود قرار بدهد می تواند در این دسته بندی جای بگیرند .

اگر کمی دقیق تر نگاه کنیم متوجه می شویم هر صدایی که در یک مدت زمان مشخصی به تعداد دفعات زیادی به گوش شخص برسد ممکن است حس عصبانیت و پرخاشگری را در وی تقویت نماید و اکثر مثال هایی که در بالا ذکر شد همگی وجه اشتراک تکرار زیاد در مدت زمان کوتاه را با یکدیگر برخوردارند .

واکنش مبتلایان به میسوفونیا به صدا ها :

در بین افرادی که به میسوفونیا مبتلا هستند واکنش ها و ری اکشن های متفاوتی دیده می شود .

ولی در اغلب موارد احساساتی مثل :

  • خشم
  • نفرت
  • وحشت و ترس
  • پریشانی و سردرگمی
  • غم و اندوه

در بین افراد مشاهده می شود .

میسوفونیا و زندگی اجتماعی :

این اختلال می تواند گرفتاری ها و مشکلات زیادی را در زندگی اجتماعی شما بوجود بیاورد .

در اطراف خود بسیار می بینیم که افرادی بدون هیچ دلیل موجه و مشخصی شروع به بدخلقی و عصبانیت می کنند و وقتی از آنها دلیل خشم درونی شان را می پرسیم هیچ دلیل قانع کننده ای به ذهنشان نمی رسد .در این موارد باید به اهمیت تاثیر محیط و صداهای دور و اطراف به ذهن افراد توجه خود را معطوف کنیم .

به مرور زمان میسوفونیا باعث می شود تا زندگی اجتماعی محدودی را تجربه کنید مثلا در مواردی که افراد از صدای غذا خوردن دیگران اذیت می شوند ، باید آهسته آهسته شخص و اعضای خانواده ، رستوران رفتن با همدیگر را فراموش کنند . یا حتی در تجربه های حاد تر غذا خوردن با سایر اعضای خانواده روی یک میز غذاخوری را باید به خاطره ها سپرد .

کار کردن درمحیط های شلوغ ، رفت و آمد در پاساژ ها ، پارک ها و محیط های تفریحی و …اگرچه برای مردم عادی محیطی برای  کسب آرامش و تجدید روحیه است اما  برای افردی که از میسوفونیا رنج می برند به مکانی عذاب آور تبدیل خواهد شد و همین اتفاقات می تواند زمینه منزوی شدن و گوشه گیری و افسردگی را در هر فردی تقویت نماید .

سن مبتلایان به میسوفونیا :

سن دقیقی برای شروع بیماری میسوفونیا مشخص نمی باشد اما تحقیقات و گزارشات علمی نشان می دهند که زمینه های این بیماری از حدود 9 تا 13 سالگی آغاز می شود .

میسوفونیا در بین دختران بسیار شایع تر از پسران می باشد و بسیار دیده شده است که این بیماری به سرعت در بین خانم ها بروز پیدا خواهد کرد .

تست میسوفونیا :

افراد بسیاری زیادی هر ساله با داشتن علائمی از میسوفونیا گمان می کنند دچار این بیماری شده اند اما روانشناس خوب با انجام چند آزمایش دقیق می توانند نظر علمی و تجربی خود را با این افراد در میان بگذارد و برای فرد روشن کند که آیا مبتلا به میسوفونیا هست یا صرفا از شنیدن یک سری صدا ها انزجار دارد ؟

یکی از این آزمایش ها آن است که پزشک صداهای مشخصی را برای فرد پخش می کند اگر واکنش نسبت به صدا واکنش جدی و قابل توجهی باشد ، پزشک بر اساس المان های شدتی و عکس العملی متوجه خواهد شد که فرد به میسوفونیا مبتلا می باشد یا خیر ؟

درمان حساسیت به صدا (درمان میسوفونیا) :

در حال حاضر در سراسر دنیا هیچ درمان تضمین شده ای برای میسوفونیا وجود ندارد اما پزشکان و مشاوران سعی می کنند تا با انجام روانکاوی و آنالیز افکار شخص مبتلا به وی کمک کنند تا به جنگ با محدودیت های خود ساخته بروند .

در شکل دیگر این بیماری که فرد از تمامی صداهای دور اطراف رنج می برد و علاقه به زندگی در فضای خلاء مانند دارند ، پزشک روانشناس بالینی سعی می کند تا با یک پل به پزشکان گوش و حلق و بینی از وضعیت فیزیولوژیکی بیمار اطلاعاتی را بدست آورد و فرد مبتلا را متقاعد میسازد این بیماری از لحاظ فیزیولوژیکی و جسمانی بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد .

 

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم